Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Bostic: “ABD Ekonomisi Henüz Isınmamışken Faiz Artırımını Destekleyecek Gerekçe Göremiyorum”

Atlanta FED'den Raphael Bostic, ABD ekonomisinin henüz ısınmadığını söyleyerek faiz artırımı için geçerli bir sebep göremediğini belirtti.
FED/Bostic: “ABD Ekonomisi Henüz Isınmamışken Faiz Artırımını Destekleyecek Gerekçe Göremiyorum”
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazartesi günü Rotary Club of Atlanta’da önemli açıklamalar yapan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Atlanta Başkanı Raphael Bostic, ülke ekonomisini ele aldı. ABD ekonomisinin büyümeye ihtiyacı olduğunu, bu durumda FED’in yapması gereken hareketin koltuğuna yaslanıp bu büyümeyi devam ettirmesine izin vermek olduğunu söyledi. Çünkü Bostic, ABD ekonomisinde ısınmaya ilişkin herhangi bir sinyal göremiyordu.

Bilindiği gibi FED’in önde gelen yetkilileri tarafından Aralık ayında gerçekleştirilen toplantı neticesinde alınan karar, 2019 yılında üç kez faiz indiriminden sonra, faiz oranlarını sabit tutmaya yönelikti. Yetkililer, ABD Başkanlık seçimlerinin yapılacağı yıl olan 2020’de izlenecek para politikasını beklemede kalarak sabit tutma fikrine yöneldiklerini belirtmişlerdi.

Ülke ekonomisinin şu an iyi gittiğini açıklayan Bostic, bu sebeple herhangi bir teşviğe ihtiyaç duyulmadığı yönünde görüş bildirdi ve aşırı bir ısınma görmediği için krater oluşumu için geçerli bir sebep bulamadığını dile getirdi.

ABD Ekonomisi İyi Durumda2020’de yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında kendisine oy kullanma hakkı verilmeyen Bostic, böylelikle olası bir faiz artırımını mantıklı bulmayacağını açıklamış oldu. Bostic, bir süre geriye yaslanıp olan biteni izlemenin faydalı olabileceğini aktardı. ABD ekonomisinin bir süreliğine kendi haline bırakılması ve bankanın bir sonraki yapacağı her türlü hamleye hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Durumu politik açıdan incelendiğinde para politikasını daha daralmacı bir hale sokmak için çıtanın oldukça yüksek olduğundan bahseden Bostic, ABD ekonomisinin enflasyonun yükseliş kaydedeceği noktaya dek işlemesi gerektiğini dile getirdi. Fakat kendisi, o dönem faiz indirimine ihtiyaç duyan ekonomiye rağmen Ekim ayında yapılan faiz indirimini onaylamadığını söylemişti.

Öte yandan FED, neredeyse son 7 yıldır %2’nin altında enflasyon hedefine ulaşmaya çalışıyor fakat bu hedefi bir türlü tutturamıyor. Bankanın enflasyonu takip ettiği çekirdek PCE fiyat göstergesi 2019 yılının Kasım ayından itibaren aylık %1,6 artış kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu