Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook’un Kripto Parası Libra’ya Yönelik Düzenlemeler Yatırımcıları Kaçırıyor

Facebook’un yakın zamanda kullanıma sunması beklenen kripto parası Libra’nın yatırımcılarını kaybettiği belirtildi. Bu duruma sebep olarak kripto paraya yönelik artan düzenlemeler gösteriliyor.
Facebook’un Kripto Parası Libra’ya Yönelik Düzenlemeler Yatırımcıları Kaçırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sosyal medya uygulamaları arasında başı çeken Facebook, her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Sürekli büyüyen ve dev bir platform haline gelen popüler uygulama yeni gelir modelleri yaratmak adına pek çok farklı proje üzerinde çalışıyor. Geliştirilen projelerin bazıları beklenen etkileri yaratmaz bazıları ise büyük ilgi görüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde kendi kripto parası olan Libra’yı duyurmuştu.

Kripto paraların hızla değer kazanması ve önemli bir araç haline gelmesi teknoloji şirketlerinin ilgisini buraya yöneltmiş durumda. Facebook gibi dev bir sosyal medya ağının kendi kripto parasını çıkaracak olması dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Libra ile ilgili şirketin pek çok önemli ortaklık yaptığı biliniyor. Ancak yapılan yeni düzenlemeler ve katı politikalar bazı ortakların fikirlerinin değişmesine neden oluyor.

Libra’ya Olan Tepkiler Olumsuz Etkiliyor

Libra’ya Olan Tepkiler Olumsuz Etkiliyor

Facebook kripto parasının tanıtımında gelecek yol haritasına dair önemli açıklamalarda bulunmuştu. Şirketin Libra projesinde 27 ortak ile çalıştığı biliniyor. Ancak geçtiğimiz dönemde ABD yönetiminden pek çok isim Libra’ya yönelik eleştirisel ifadelerde bulunmuştu. Doların seyrini olumsuz etkileyeceği ifade edilen Libra ile ilgili pek çok yeni düzenleme yapıldı. Benzer düzenlemeler AB tarafından da yapıldı ve Libra’ya yönelik araştırmalar yapılacağı açıklandı.

Facebook’un Libra’ya yönelik endişeleri hak verdiği ve yaşanan sorunları çözmeden kripto parasını çıkarmayacağını açıkladığı biliniyor. Ancak bu süreç ortaklıkların gidişatını olumsuz etkiliyor. Financial Times’ta yer alan habere göre Facebook’un yanında bulunan ortaklardan en az üçünün fikrini değiştirme aşamasında olduğu ve sosyal medya devi ile arasına mesafe koyma hazırlığında olduğu belirtiliyor.

Ortaklardan birisi yaptığı açıklamasında “Düzenleyicilerle uyum içinde hareket etmek isteyen şirketlerin Libra’yı destekleme konusunda sorun yaşayacağını düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi. İsmi verilmeyen bir başka Libra ortağı ise “Düzenlemelerle ilgili bu konuşmaların bazıları, düzenleyicilerin nasıl tepki vereceğini anlamak için lansmandan önce yapılmalıydı.” açıklamasında bulundu.

Libra’ya Sıkı Denetim

Libra’ya Sıkı Denetim

Sosyal medya devinin kripto parasını 2020 yılı içerisinde kullanıma sunmayı planladığı biliniyor. Şirketin Libra Birliği adı altında bir grup kurduğu ve kripto parasının kontrolünü bu birlik ile sağlamayı planladığı açıklandı. Kurulan birliğin içerisinde PayPal, Visa, Uber, Spotify, Coinbase, Andreessen Horowitz gibi dev şirketlerin aralarında bulunduğu 28 ortak yer alıyor. Şirketin önümüzdeki yıla kadar bu birliğin içerisindeki üye sayısını 100’e ulaştırması bekleniyor.

Ancak gelen haberler Libra’nın ortaklarının yapılan kanuni düzenlemeler nedeniyle gergin oldukları yönünde. Merkez bankaları ve hükümetlerin Libra’ya yönelik baskı uyguladığı biliniyor. Son olarak Avrupa Komisyonu’ndan Libra’ya yönelik endişeli açıklamalar gelmişti. Öyle görünüyor ki Libra’nın çıkış süreci oldukça sancılı olacak. Önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%