Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook’un Kripto Parası Libra Çıkmadan Taklitleri Satılmaya Başlandı

Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz günlerde kripto parası Libra’yı tanıtmıştı. Önümüzdeki yıllarda çıkması beklenen kripto paranın şimdiden taklitleri olduğu belirtiliyor.
Facebook’un Kripto Parası Libra Çıkmadan Taklitleri Satılmaya Başlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllarda Bitcoin ile başlayan kripto para fırtınası, beraberinde çok sayıda kripto parayı getirdi. Bitcoin’in bir anda büyük değer kazanması tüm dikkatleri bu piyasaya yönlendirmiş durumda. Pek çok dev şirket ise bu pazarda yer edinmek adına kendi kripto parasını geliştiriyor ve piyasaya sunuyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi Facebook, kendi kripto parası Libra’yı tanıttı.

Yeni para tanıtılmasıyla beraber çok sayıda tartışmayı da beraberinde getirdi. Özellikle son yıllarda veri skandalları ile gündeme gelen Facebook’un kripto parasının ne kadar güvenli olacağı merak konusu olmuştu. Libra’nın çıkması için 2020 yılı işaret ediliyor. Ancak şimdiden dolandırıcılar, sahte Libra paralar ile çok sayıda kullanıcıyı hedef almış durumda.

Sahte Calibra Cüzdanları Oluşturuldu

Sahte Calibra Cüzdanları Oluşturuldu

Facebook, geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğu tanıtımda kripto parasının adının Libra, bu paranın tutulacağı dijital cüzdanın ise Calibra olduğunu duyurdu. Libra’nın geliştiricisinin Facebook olması, beraberinde pek çok imkanı getiriyor. Yeni dijital paranın WhatsApp ile milyonlarca kullanıcı arasında iletilebilmesi planlanıyor.

Ancak gelen son haberler, daha kripto para çıkmadan taklit cüzdanlarının oluşturduğunu gösteriyor. Dolandırıcılar Calibra’nın taklit edildiği web sayfaları ve sahte cüzdanlar geliştirdiği belirtildi. Dolandırıcıların üzerinde çalıştığı siteler klasik taktikler ile oluşturulmuş. Calibra benzeri URL’lere yer verilen sitelerde “Başlamak için hoşgeldiniz” yazısı yerine “Satış Öncesi Libra Para Birimi” yazan bir butona yer verilmiş.

Ethereum Karşılığı Sahte Libra Satışı

Ethereum Karşılığı Sahte Libra Satışı

Dolandırıcılar Libra ile kullanıcıları kandırmak için Ethereum’u seçmişler. Söz konusu sahte sitelerde 1 Ethereum karşılığında 600 Libra satıldığı belirtiliyor. Üstelik dolandırıcılar bu fiyatların bonus olduğunu söyleyerek kullanıcılarda farklı bir algı yaratıyor.

Bir başka sahte sitede ise Libra’yı protesto amaçlı farklı bir kripto paranın satışı yapılıyor. ERC20 adlı tokenin satışında “Paranızı bugün boşa harcayabilecekken neden Libra’yı bekleyesiniz?” ifadesine yer verilmiş.

Sosyal medya devi Facebook’un geçtiğimiz günlerde tanıttığı Libra’nın 2020 yılının ortalarında resmi olarak sunulması bekleniyor. Libra’nın arkasında Facebook gibi bir şirketin olması, bu paraya ekstra değer katacaktır. Dolayısıyla şimdiden bu paraya yönelik şimdiden dolandırıcılık faaliyetlerinin olması sürpriz değil.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%