Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook Düşüşü Metaverse Tokenlerin Kayıplarını Artırdı

Sosyal medya devinin geçtiğimiz gün yaptığı bilanço açıklaması, metaverse tokenlerin kayıplarını artırdı. Ayrıntılar haberde…
Facebook Düşüşü Metaverse Tokenlerin Kayıplarını Artırdı
Yorum

Facebook’un çatı şirketi Meta geçtiğimiz gün 2021 son çeyrek bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Bu açıklama sonrası şirketin hisseleri büyük düşüş yaşadı. Aynı anda kripto para piyasasındaki metaverse tokenlerinde de düşüşler gözlemlendi.

Geçtiğimiz döneme şirket metaverse alanına yoğunlaşacağını belirterek, adını Meta olarak değiştirmişti. Blockchain tabanlı oyun Axie Infinity (AXS), The Sandbox (SAND) ve Gala (GALA) son 24 saatte %12’ye yakın düşüşler kaydetti. Son iki gündür bu tokenler kayıplarını artırıyor.

AXS 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

AXS, Facebook’un açıklaması öncesi 53 dolar seviyesindeydi. Sorasında ise 46 dolara kadar geriledi. AXS Kasım ayında 162 dolar ile tarihi zirvesine ulaşmıştı. Delphi Digital, oyunun yerel tokeni Smooth Love Potion (SLP) ile bağlantılı olarak, fiyattaki düşüşün Axie Infinity’deki azalan kullanıcı etkinliğiyle bağdaştığını tespit etti.

SAND ve GALA tarafında da benzer durumlar söz konusu. SAND’ın fiyat Meta’nın kazanç açıklaması sonrası %10’un üzerinde kayıpla 3.70 dolara kadar düştü. GALA aynı dönemde 0,20 dolardan 0,18 dolara düştü. Her iki token de sabah saatlerinden itibaren kayıplarını geri almaya çalışıyor.

SAND 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Bazı geliştiriciler, metaverse’e odaklanan geleneksel şirketlerin pazar performansının, bu pazardaki tokenleri etkileyeceğini düşünüyor. Blockchain oyun platformu Spielworks CEO’su Adrian Krion, Meta’nın faaliyetleri ile tokenler arasında korelasyon olduğunu belirtti.

Oz Finance ekosistem mimarı Vincent Choy da, sektör olgunlaşana kadar, tokenlar ve hisse senetleri arasında bir korelasyon olacağına inandığını belirtti. Meta ise bilançosunda zarar açıklamasına rağmen planlarında bir değişiklik yapmıyor.

Mark Zuckerberg, şirketin metaverse geliştirmeleri sonucunda bu yılın sonuna kadar üst düzey bir sanal gerçeklik kulaklığını piyasaya sürmeyi hedeflediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu