Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Nisan’da -8,1 Puana Yükseldi

Açıklanan nihai verilere göre Euro Bölgesi tüketici güveni Nisan’da beklentiler doğrultusunda negatif 8,1 puanda gerçekleşti.
Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Nisan’da -8,1 Puana Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu (European Commission) Nisan ayı için nihai Euro Bölgesi tüketici güveni verilerini açıkladı. Buna göre okuma beklentilerle uyumlu olarak -8,1 puanda gerçekleşti.

Ön tahmin Nisan’da tüketici güveni göstergesinin bir ay öncesine göre 2,7 puan artışla -8,1’e yükseldiğini göstermişti. Bu, Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviye olmuştu.

Mart ayının okuması -10,8 olarak revize edildi.

Raporda ekonomik duyarlılık ve istihdam beklentilerinin Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nde güçlü toparlanmaya devam ettiği söylendi.
Euro Bölgesi Ekonomik Duyarlılık İstihdam Beklenti Nisan 2021
Kaynak: European Commission

Bölgedeki ekonomik duyarlılığın artması, ekonominin tüm sektörlerinde keskin kazanımlar ve satış fiyatı beklentilerinin 20 yılın yükseğine yaklaşmasıyla desteklendi.

İyimserlik Mart ayındaki 100,9’dan Nisan ayında 110,3 puana yükseldi. Covid-19’dan en büyük darbeyi alan hizmetlerde de okuma Mart’taki negatif 9,6’dan 2,1 puana çıktı. Rakam, negatif 8,7’deki tahminlerden çok daha iyi geldi.

Sanayide duyarlılık çok daha iyimser hale geldi ve Mart’taki 2,1’lik okumadan 10,7 puana sıçradı. Bu, 4’e işaret eden beklentilerin çok ötesine geçti.

İmalat satış fiyatı beklentisinin Mart’taki 17,5’ten Nisan’da 24,1 puana yükseldi. Tüketicilerin enflasyon için önümüzdeki 12 aya ilişkin beklentileri ise Mart ayındaki 18,6’dan Nisan’da 19,6’ya çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu