Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi PMI Verileri Ocak Ayında Kötüleşen Daralmaya İşaret Ediyor

Euro Bölgesi PMI, Ocak ayında kötüleşen daralmayı gösterirken K şekilli senaryonun ortaya çıktığı belirtildi. Detaylar aşağıda;
Euro Bölgesi PMI Verileri Ocak Ayında Kötüleşen Daralmaya İşaret Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Öncü PMI verilerine göre Euro Bölgesi, ticari faaliyetler düşerken çift dip için ilerliyor. Flaş tahminlere göre IHS Markit Euro Bölgesi İmalat PMI Aralık’taki 55,2’den 2021 Ocak’ta 54,7’ye geriledi. Okuma, 54,5 olan piyasa beklentilerinin biraz üzerinde geldi ve fabrika faaliyetlerinde güçlü bir büyümeye rağmen daha yavaş bir büyümeye işaret etti.

Yine de yeni siparişlerin, ihracatların ve birikmiş işlerin sürekli büyümesi sayesinde fabrika üretimi art arda 7. ayında arttı. Üretimdeki yavaşlamanın bir kısmı, hem kurumsal hem de tüketici müşterilerden gelen zayıf talep artışına atfedildi, bu da çoğu durumda devam eden salgınla bağlantılıydı.

Küresel fabrika kapanışlarının tedarik hatlarını vurduğu geçen Nisan hariç olmak üzere Ocak ayında tedarikçi teslimat sürelerinin uzatılması kayıtlardaki rekor seviye oldu.
Euro Bölgesi İmalat PMI Ocak 2021
Kaynak: Trading Economics

Almanya’daki güçlü imalat çıktı büyümesi, Fransa’daki üretimde yenilenen düşüş ve Euro Bölgesi’nin geri kalanında nispeten hafif bir artışla tezat oluşturuyordu. Son olarak, üreticiler arasındaki iyimserlik üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. IHS Markit Euro Bölgesi Bileşik PMI Ocak 2021’de bir önceki aydaki 49,1’den 47,5’e geriledi ve ön tahmine göre 47,6 olan piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Son okuma, devam eden pandemi ve ilgili kısıtlamaların ortasında, ticari faaliyetlerde art arda üçüncü bir aylık düşüşe ve Kasım ayından bu yana en keskin bozulmaya işaret etti. Fabrika çıktı büyüme hızı, toparlanmanın başlamasından bu yana en yavaşına geriledi ve hizmet sektörü, üretimin Mayıs ayından bu yana en hızlı ikinci hızda düştüğünü gördü.

Ocak, bölgede istihdamın art arda on birinci ay boyunca azaldığını gördü, ancak genel düşüş oranı, pandemi başladığından beri kaydedilen en gerileme oran oldu.
Euro Bölgesi Hizmet PMI Ocak 2021
Kaynak: Trading Economics

Önümüzdeki 12 aydaki üretimle ilgili iş beklentileri, Aralık ayının son zirvesinden geri çekildi. Bu, büyük ölçüde salgının talep üzerindeki etkisinin devam etmesine ilişkin endişelerle bağlantılı olsa da Mayıs 2018’den bu yana en yüksek ikinci okumayı temsil etti.

IHS Markit Euro Bölgesi Hizmet PMI Ocak 2021’de bir önceki aydaki 46,4’ten 45’e düştü, ancak ön tahmine göre 44,5 olan piyasa beklentilerinin biraz üzerinde gerçekleşti.

Son okuma, hizmet sektöründe art arda beşinci bir daralmaya ve daha sıkı koronavirüs hastalığı kısıtlamalarının ortasında Mayıs ayından bu yana en hızlı ikinci orana işaret etti. Yeni iş girişleri üst üste altıncı ayda düştü ve Aralık ayına göre daha dik bir oranda geriledi. Önümüzdeki 12 aydaki üretimle ilgili iş beklentileri, Aralık ayının 2 buçuk yılın en yüksek seviyesinden biraz düştü.

ING notu verilere ilişkin; “İmalat büyümesinin yavaşlaması ve hizmetlerde keskin bir daralma, GSYH’de ilk çeyrekte bir daralmaya yol açacak. Yıla kasvetli bir başlangıç, bir noktada, aşılamalar devam ettikçe ekonomik çıktıda hızlı bir dönüş görmelidir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu