Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İşsizlik Oranı Ağustos’ta Üst Üste 5. Artışını Kaydetti

İşsizlik Ağustos'ta art arda beşinci ayında artarak Euro Bölgesi’nde yüzde 8,1’e ulaştı. Aynı eğilim AB’de de görüldü. Detaylar aşağıda;
Euro Bölgesi İşsizlik Oranı Ağustos’ta Üst Üste 5. Artışını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan resmi veriler, Euro Bölgesi’nde işsizliğin Ağustos ayında arka raya beşinci kez artarak yüzde 8,1’e ulaştığını gösterdi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre beşinci ardışık ayında da artış kaydeden işsizlik gibi Avrupa Birliği işsizliği de Ağustos’ta artarak yüzde 7,4’e ulaştı.

Eurostat, 13,188 milyonu Euro Bölgesi’nde olan AB’deki 15.603 milyon erkek ve kadının, Ağustos ayında işsiz olduğunu tahmin etti. Temmuz 2020 ile karşılaştırıldığında, işsizlerin sayısı AB’de 238,000 ve Euro Bölgesi’nde 251,000 arttı.

Ağustos 2020’de, AB’de 3,032 milyon genç (25 yaş altı) işsizdi ve bunların 2,460 milyonu Euro Bölgesi’nde idi.
Euro Bölgesi İşsizlik
Kaynak: Eurostat

Aynı dönemde genç işsizlik oranı, AB’de yüzde 17,6 ve Euro Bölgesi’nde yüzde 18,1’di. Bunlar önceki aya göre sırasıyla yüzde 17,4 ve yüzde 17,8’den yükseldi. Temmuz 2020 ile karşılaştırıldığında genç işsizliği AB’de 64.000, Euro Bölgesi’nde 69.000 arttı.

Ağustos 2020’de, AB’de kadınlar için işsizlik oranı Temmuz 2020’deki yüzde 7,5’ten yüzde 7,6’ya yükseldi. Erkekler için işsizlik oranı Ağustos 2020’de %7,1 oldu, Temmuz 2020’ye kıyasla sabit kaldı. Euro Bölgesi’nde kadın işsizlik oranı Temmuz 2020’deki %8,3’ten Ağustos 2020’de %8,4’e çıktı. Erkeklerde ise %7,8’den %7,9’a yükseldi.

Euro Bölgesi işsizlik rakamları üzerine yorum yapan ING ekonomisti Bert Colijin, aylık yeni işsiz sayısının azalmasıyla birlikte kısa süreli çalışma programlarının bu yılın başlarında yaşanan kilitlemelerin işgücü piyasası üzerindeki etkisini etkili bir şekilde bastırmış gibi göründüğünü savundu.

Ancak işgücü piyasası görünümüne yönelik aşağı yönlü risklerin devam ettiği konusunda da uyardı.

GSYİH’ye yönelik büyük şoka rağmen işler ve gelirler büyük ölçüde korunduğundan, bu durumun iç talebin canlanması açısından faydalı olduğunu ekledi. Son birkaç aydır süren yeniden açılmalarla işsizlik artış hızının düştüğünü gördüklerini de belirtti. ING ekonomisti notunda şu ifadeleri kullandı:

“İkinci dalga etkileri, büyüme ortamı hakkında çok fazla belirsizlik taşıyor. Yeni bir ulusal tecrit turu, işgücü piyasası üzerinde yine ciddi bir etkiye sahip olabilir, bu bizim temel senaryomuz değil, ancak göz ardı da edilemez. Yine de kısa süreli çalışma programları çoğu büyük ekonomide ve hatta Fransa ve Almanya’da 2022’ye kadar uzatıldığından, İşsizlikteki uçurum kenarı artışı 2021 için çok daha az endişe verici hale geldi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu