Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nin Eylül Çeyreği Büyümesi Düşürülürken İstihdam Artışı Yükseltildi

Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nin Eylül çeyreğindeki toparlanması, önceki tahmine göre hafifçe düşürüldü. Euro Bölgesi’nin istihdam büyümesi hafifçe yükseltilirken AB’ninki değiştirilmedi.
Euro Bölgesi’nin Eylül Çeyreği Büyümesi Düşürülürken İstihdam Artışı Yükseltildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyreğe ilişkin son açıklamasında Eurostat, GSYİH’nin 2020 Eylül ayına kadarki üç ayda yüzde 12,5 büyüdüğünü belirtti. Bu, yüzde 12,6 büyümeye işaret eden ikinci tahmine kıyasla hafifçe düşüş gösterdi.

Yine de koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol altına almak için uygulanan kilitlenmeler kademeli olarak kaldırıldıkça faaliyet ve talepte bir toparlanma ile 1995’ten bu yana görülen en güçlü artış oldu. Yıllık bazda ise GSYİH, ikinci çeyrekteki yüzde 14,7’lik rekor daralmadan toparlanarak yüzde 4,3 oranında küçüldü.

Avrupa Birliği’nde GSYİH önceki çeyreğe göre yüzde 11,5 büyüdü. Bu da yüzde 11,6 büyümeye işaret eden ikinci okumaya kıyasla hafifçe düşürüldü. İstihdam Euro Bölgesi’nde yüzde 1 artarken Avrupa Birliği’nde yüzde 0,9 oranında arttı.

Bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla 3Ç20’de mevsimsellikten arındırılmış GSYİH Euro Bölgesi’nde yüzde 4,3 ve AB’de yüzde 4,2 azaldı.
Euro Bölgesi-AB GSYİH Revizyon
Kaynak: Eurostat

Bunlar sırasıyla yüzde eksi 14,7 ve yüzde eksi 13,9’un ardından kısmi toparlanmaları temsil etti. 2020’nin üçüncü çeyreğinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde GSYİH, 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde eksi 9’dan sonra bir önceki çeyreğe göre yüzde 7,4 arttı. Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla GSYİH %2,9 azaldı.

Fransa (%18,7), İspanya (%16,7) ve İtalya (%15,9) bir önceki çeyreğe göre GSYİH’de en keskin artışları kaydetti. Yunanistan (%2,3), Estonya ve Finlandiya (her ikisi de %3,3) ve Litvanya (%3,8) en düşük GSYİH artışına sahipti. 2020’nin üçüncü çeyreğinde, hane halkı nihai tüketim harcamaları Euro Bölgesi’nde %14,0 ve AB’de %13,2 arttı.

Brüt sabit sermaye oluşumu Euro Bölgesi’nde %13,4, AB’de %11,7 arttı. Euro Bölgesi’nde ihracat yüzde 17,1 ve AB’de yüzde 17,2 arttı. İthalat Euro Bölgesi’nde yüzde 12,3 ve AB’de yüzde 12,9 arttı.

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları, hem Euro Bölgesi hem de AB’de GSYİH büyümesine çok güçlü olumlu katkı yaparken brüt sabit sermaye oluşumunun katkısı da her iki bölgede olumluydu. Dış denge ve hükümetin nihai harcamalarından gelen katkılar da her iki bölgede pozitifken stok değişimlerinin katkısı her iki bölgede hafif negatif oldu.

İstihdam edilen kişi sayısı 2020 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre Euro Bölgesi’nde %1,0 ve AB’de %0,9 arttı.
Euro Bölgesi-AB İstihdam
Kaynak: Eurostat

Bunlar, 1995’te dizinin başlamasından bu yana gözlemlenen en güçlü artışlardı. 2020’nin ikinci çeyreğinde istihdam Euro Bölgesi’nde %3,0; AB’de %2,8 azalmıştı. COVID-19 salgınının istihdam üzerindeki etkisi hükümet destek programları tarafından hafifletilirken, çalışılan saatlerdeki değişiklikler çok daha belirgindi.

2020 yılının üçüncü çeyreğinde çalışılan saatler bir önceki çeyreğe göre Euro Bölgesi’nde % 4,8, AB’de %11,9 arttı. Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla düşüşler Euro Bölgesi’nde %4,5 ve AB’de %3,7 oldu.

2020’nin üçüncü çeyreğinde İrlanda (%3,3), İspanya (%3,1) ve Avusturya (%3,0) bir önceki çeyreğe göre en yüksek büyümeyi kaydetti. En büyük düşüşler Litvanya (%-1,9), Romanya (%-1,0) ve Bulgaristan’da (%-0,5) gözlendi. Eurostat, mevsimsellikten arındırılmış rakamlara dayanarak 2020’nin üçüncü çeyreğinde AB’de 205,2 milyon kişinin istihdam edildiğini ve bunların 157,4 milyonunun Euro Bölgesi’nde olduğunu tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu