Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi Çekirdek Enflasyonu Son Okumaya Göre Mayıs’ta %1 Oldu

Euro Bölgesi ön tahminlerin ardından son enflasyon verilerini yayımlarken, Mayıs ayı çekirdek enflasyonu bir önceki yılın aynı ayına göre %1 arttı.
Euro Bölgesi Çekirdek Enflasyonu Son Okumaya Göre Mayıs’ta %1 Oldu

Eurostat tarafından Euro Bölgesi’nin Mayıs ayına ait enflasyon rakamlarının final okuması yayımlandı. Buna göre; enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre %2 artarken, çekirdek enflasyon aynı dönemde %1 artış gösterdi.

Ön tahminlere göre Mayıs enflasyonu yıllık bazda %2 artış gösterirken, aylık bazda %0,3 artmıştı. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda %0,9 artarken, aylık bazda %0,2 yükselmişti.

Euro Bölgesi’nde bir yıl önce 0,1 olan enflasyon oranı Mayıs’ta yıllık bazda %2 olarak gerçekleşti.
Avrupa Birliği Ülkeleri Mayıs 2021 Yıllık Enflasyon Değişimleri
Kaynak: Eurostat

Nisan ayında %1,6 düzeyinde olan enflasyonun yükselişine ek olarak, Avrupa Birliği yıllık enflasyonu %2,3’e yükseldi. Nisan ayında birliğin yıllık enflasyonu %2 seviyesindeydi. Geçen yılın Mayıs ayında birliğin enflasyon oranını hatırladığımızda ise %0,6 rakamını görüyoruz.

Avrupa Birliği ülkelerindeki enflasyon oranlarını incelediğimizde ise en düşük oranın %-1,2 ile Yunanistan’da olduğu görülüyor. En düşük ikinci enflasyon oranı %0,2 ile Malta’da bulunurken, üçüncü sırada %0,5 ile Portekiz yer alıyor.

Bölgede en yüksek enflasyon oranı %5,3 ile Macaristan’da kaydedildi. Macaristan’ı %4,6 ile Polonya ve %4 ile Lüksemburg takip ediyor. Bu oranlar Nisan ayına kıyasla yıllık bazda dört üye devlette düşüş gösterirken, bir ülkede sabit kaldı. 22 ülkede ise yıllık enflasyon oranlarının yükseldiği dikkat çekti.

Kategoriler bazında incelenen enflasyona göre; Mayıs’ta Euro Bölgesi yıllık enflasyonuna en yüksek katkı %1,19 puanlık yükselişle enerjiden geldi. Enerjiyi %0,45 artışla hizmet, %0,19 artışla enerji dışı sanayi malları ve %0,15 artışla gıda, alkol, tütün grubu izledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum