Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zayıflayan Euro Bölgesi Ekonomisi Hizmet Sektöründeki Olumlu Verilerle İyileşmeye Adım Attı

IHS Markit verileri, Euro Bölgesi'ndeki ekonomik büyümenin yılın son çeyreğinde %0,1 seviyesinde olacağını öngörürken, imalat sektörünün tersine hizmette görülen iyileşmeler durgunluk sinyallerini azalttı.
Zayıflayan Euro Bölgesi Ekonomisi Hizmet Sektöründeki Olumlu Verilerle İyileşmeye Adım Attı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit’in verileri 2019’un 11. ayında da Euro Bölgesi imalat verilerinin gerilediğini ve zayıflama trendini devam ettirdiğini gösterdi. Bunun yanında bölgedeki ekonomik büyümenin yılın dördüncü çeyreğinde %0,1 seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin etti.

Böylelikle Euro Bölgesi, 2019 yılı sonunda imalat sektörünün tam tersine hizmet sektöründe görülen iyileşme eğiliminden destek bularak bir süredir etkisi altında bulunduğu ekonomik durgunluktan az da olsa çıktı.

Bölge Durgunluktan ÇıktıAçıklanan verilere göre bölgenin özel sektör faaliyetler göstergesi 2019’un Aralık ayında beklentileri hafifçe geride bıraktı ve 50,9 seviyesine çıktı. Göstergede daralma-genişleme arasında sınır değer olarak bilinen 50’nin üzerinde kaydedilen endeks buna rağmen endişeleri tam anlamıyla azaltmadı.

Söz konusu endeks son 4 ay içindeki en yüksek seviyesini yakalamış olsa da buna rağmen bölge ekonomisinin hala 6 yılın ren zayıf büyümesiyle mücadele ettiği ve imalat sektöründeki kötüleşmelerle savaştığı gerçeğini değiştirmedi.

IHS Markit tarafından 2019 yılının Aralık ayına ilişkin açıklanan hizmet PMI verileri, endeksin 52,9’a çıktığını gösterdi. Bir önceki ay olan Kasım’da bu rakam 51,7 idi.

Euro Bölgesi Hizmet PMI VerileriEuro Bölgesi devi Almanya’nın 2018 yılı Aralık ayı hizmet PMI verisi ise 51,8 seviyesinde gerçekleşmişti. Bölgeye üye olan bir diğer ekonomi Fransa’da ise Aralık ayı hizmet PMI verileri 52i4 seviyesinde kaydedildi. Bir önceki ay olan Kasım’da ise bu rakam 52,2 idi. Fransa’da üst üste 9 ay boyunca yükselen bu veriler, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 49 idi. Ülkede bileşik PMI ise beklentilerle uyumlu şekilde 52 oldu.

Diğer taraftan CIPS ve IHS Markit tarafından ortaklaşa oluşturulan verilere göre, 2019’un son ayında Birleşik Krallık’ın hizmet PMI verileri eşik değer olan 50’de kaydedildi. Bu rakam Kasım’da 49,3 ve geçtiğimiz yılın aynı ayında 51,2 değerinde kaydedilmişti. Açıklanan verilerden görüldüğü üzere Euro Bölgesi’nin önemli üyelerinin 2019 Aralık’taki hizmet PMI rakamları hem aylık hem de yıllık bazda iyileşmeye işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu