Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum Ekosisteminde Kaldıraçlı Pozisyon Tasfiyeleri Tüm Zamanların En Yükseğine Ulaştı

Ethereum ekosisteminin Ocak ayı içerisindeki tasfiye oranları yeni zirveye çıktı. En fazla likidasyon MakerDAO üzerinde gerçekleşti. Detaylar haberde…
Ethereum Ekosisteminde Kaldıraçlı Pozisyon Tasfiyeleri Tüm Zamanların En Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para piyasası son zamanların en büyük düzeltme sürecinden geçiyor. Kasım ayından bu yana kripto para birimlerinde %50’ye yakın düşüşler gözlemlendi.

Bu düşüş vadeli işlem piyasalarındaki tasfiye oranlarının da yükselmesine neden oldu. Ethereum geçtiğimiz günler içerisinde 3.200 dolardan 2.300 dolara kadar geriledi ve sert bir düşüş yaşadı.

ETH market likidasyon oranları
Kaynak: Delphi Digital

Dijital varlık bu süreçte değerinin %30’unu kaybetti. Bu düşüş Ethereum marketi tarihindeki en yüksek tasfiye oranına ulaşılmasına neden oldu ve 200 milyon dolarlık pozisyon likit edildi.

Delphi Digital verilerine göre, Ethereum üzerindeki kaldıraçlı pozisyonlar üzerinde 200 milyon doları aşan tasfiyeler görüldü. En yüksek tasfiye hacmi ise MakerDAO üzerinde yaşandı. Ayrıca Compound, AAve üzerinde de yüksek tasfiyeler yaşandı.

BTC ve ETH açık faiz oranları
Kaynak: Delphi Digital

Buna ek olarak Ethereum vadeli işlem sözleşmeleri, FED’den gelecekte bir faiz artırımı ihtimaline karşın, açık faiz oranında büyük düşüş görüldü. Bitcoin ve Ethereum üzerindeki açık faiz oranı Kasım sonrası sırasıyla 6 ve 3 milyar dolar azaldı.

ETH açık faiz oranı Kasım zirvesinde 10 milyar dolara kadar çıkmıştı. Kripto para birimi o dönem 4.800 dolara kadar tırmanmış ve yeni ATH’ını yapmıştı. Ethereum yazım itibariyle 2.450 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu