Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum Hash Oranı PoS’un Ortasında Tarihi Zirveye Ulaştı

Ağ verileri ETH hash oranının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Detaylar haberde...
Ethereum Hash Oranı PoS’un Ortasında Tarihi Zirveye Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ethereum sahip olduğu dinamiklerinin etkisiyle, geçtiğimiz dönemde Bitcoin’e nazaran daha iyi bir performans ortaya koydu. Bu yükselişte ağdaki yükseltmeler önemli rol oynadı. Yapılan güncellemeler madencilerin kazançlarını artırdı ve beraberinde hash oranı yükselişe geçti.

Glassnodes, Ethereum için hash oranının yeni bir yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi. Buna göre ETH hash oranı 1.11 PH/S ile rekor kırdı. Daha önceki ATH seviyesi Etheruem 4.460 dolardan 3.160 dolara düşerken kaydedilmişti.

Artan hash oranı, ağa daha fazla düğümün katıldığını, merkeziyetsiz yapının oluştuğunu gösterir. Böyle bir artış blok zinciri güvenliğini güçlendirmeye yardımcı olur. Hash hızının çok düşmesi ise, yavaş işlemlere ve güveliğin azalmasına neden olarak ağa zarar verebilir.

ETH hash rate grafiği
Kaynak: Glassnode

Diğer yandan Ethereum ağında, proof of stake geçiş süreci devam ediyor. ETH2’ye geçiş için iş kanıtı (PoW) algoritmasından Hisse Kanıtı (PoS) algoritmasına geçiş gerekiyor. Bu olduktan sonra ETH madenciliği yapılmayacak.

Böylece madencilik zorluğu en yüksek seviyeye çıkacak. Proof-of Stake sonrası işlemler özel düğümler üzerinde stake ile doğrulanacak. Ağın hash oranı bir petahash’ı geçmiş durumda.

Rakam yaklaşık 1.000 TH/s’ye eşittir ve ağın hash oranının ağda kaydedilmeye başladığı Mart 2016’dan bu yana %66.000’den fazla artış olduğu görülüyor. Ethereum Kasım ayında 4.800 doların üzerine çıkarak fiyat olarak tarihi zirvesine ulaştı.

Piyasa genelindeki geri çekilmenin etkisiyle Ethereum kayıplarını artırdı. Kripto para birimi yazım itibariyle 2.400 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%