Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum Hash Oranı Çin’deki Madencilik Kısıtlamaları Sonrası %20 Düştü

Çin’deki kısıtlamalardan Bitcoin’in yanı sıra Ethereum madencileri de olumsuz etkilendi.
Ethereum Hash Oranı Çin’deki Madencilik Kısıtlamaları Sonrası %20 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para madenciliğinin en yoğun olarak yapıldığı ülkelerin başında Çin geliyor. Çin hükümeti son dönemde belirli bölgelerdeki madencilik faaliyetlerini yasaklıyor. Bu durum hash oranlarının düşmesini ve beraberinde kripto paraların değer kaybetmesine neden oluyor.

Gelen veriler Bitcoin’in hash oranındaki düşüşün bir benzerinin Ethereum tarafında da gerçekleştiğini gösteriyor. Piyasa değerine göre en büyük ikinci blok zinciri ağı olan Ethereum’u güvence altına alan toplam hash oranı, özellikle son iki haftada daha keskin bir düşüşle birlikte geçen ay keskin bir düşüş gördü.

ETH hash oranı
Kaynak: Etherscan

Etherscan’dan alınan veriler, ağın hash oranının 20 Mayıs’ta saniyede yaklaşık 643 terahash (TH/s) civarında bir zirveye ulaşmadan önce yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

20 Mayıs’ta yaşanan piyasa düşüşünden sonraki iki hafta boyunca, Ethereum’un ağ hash oranı 600 TH/s seviyesinde sabit bir görüntü çizmişti. Ancak sonrasında Sincan hükümetinin kripto para madencilerinin enerjisini kesme hamlesi ile beraber ETH hash oranında keskin bir düşüş gözlemlendi.

Ethereum’un ağ hash oranı 500 TH/s seviyesinin altına düştü ve bu da %20’lik bir düşüş olduğunu gösteriyor. Diğer yandan Bitcoin’in hash oranında da %50’ye yakın düşüş yaşandı. Çin merkezli ve Ethereum madenciliği sunanPoolin, Bitcoin veya Ethereum hash oranı jetonlarını stake eden kullanıcılara madencilik ödemelerini durdurdu .

Ülkedeki madencilik faaliyetlerinin kısıtlanması ile beraber grafik kartlarının ikinci el fiyatlarının da düşmesine neden oldu. Veriler arklı GPU modellerinin geçtiğimiz ay içinde %20 ila %50 arasında bir fiyat düşüşü yaşadığını gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%