Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum’un Bitcoin’e Nazaran Deflasyonist Olduğu Söylendi

Yapılan bir araştırma, Ethereum'un enflasyon korumacı olarak Bitcoin'e karşı üstünlükleri olduğunu gösteriyor. İşte detaylar...
Ethereum’un Bitcoin’e Nazaran Deflasyonist Olduğu Söylendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya’da bir üniversitede yapılan araştırmaya göre, Ethereum’un dünyanın ilk deflasyonist para birimi olma yolunda ilerlediğini ve Bitcoin’e nazaran daha iyi bir değer deposu olduğu vurgulandı.

Araştırmacılar, EIP-1559 yükseltmesinin ETH’yi potansiyel olarak daha iyi bir değer deposu haline nasıl getirdiğini düşünüyor. Ethereum’un Ağustos ayındaki EIP-1559 yükseltmesi, ağın işlem ücretlerinin bir kısmını yaktığını ve dolaşımdaki 118.583.580 arzdan bir milyondan fazla ETH’nin yakılmasını sağladı.

Rapor, EIP-1559 sayesinde günde 12.000 yeni basılan ETH’nin %50’sinden fazlasını oluşturan işlem ücretlerinin yakıldığını vurguluyor.

Merkezi olmayan finans dApp’lerinin sağlam ekosistemi nedeniyle Ethereum’a olan talep arttıkça, ETH yakım oranının artacağına inanılıyor.

EIP-1559’dan bu yana Ethereum oluşturma oranını yıllık olarak değerlendiren araştırmacılar, toplam Ethereum arzında beklenen artışın sadece %0,98 olduğunu ve Bitcoin arzındaki %1,99 artışın yarısından daha az olduğunu bildirdi.

ETH/BTC grafiği
Kaynak: TradingView

Bu veriler ışığında, Ethereum’un Bitcoin’e enflasyon koruması anlamında daha iyi olduğu belirtiliyor. Ethereum savunucuları, Bitcoin’cilerin BTC’yi sağlam para olarak lanse etmesine yanıt olarak ETH’yi ultra sağlam para olarak adlandırıyor.

Ethereum son günlerde fiyat olarak da Bitcoin’e kıyasla daha iyi bir performans gösteriyor. ETH/BTC paritesi Ekim ortasından bu yana %30’un üzerinde büyüme kaydetti. Ethereum yazım itibariyle 4.550 dolar seviyesinden işlem görüyor.

500 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip olan kripto para birimi, geçtiğimiz günlerde 4.800 doların üzerine çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesini test etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%