Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Faiz İndiriminin Kademeli Olarak Devam Etmesini İstedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki önemli olaylara açıklık getirdiği konuşmasında dün yapılan 425 baz puanlık indirimi yeterli bulmadığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Faiz İndiriminin Kademeli Olarak Devam Etmesini İstedi
Yorum

Geçtiğimiz günlerde ani bir kararla TCMB Başkanlığından Murat Çetinkaya’yı alıp yerine Murat Uysal’ı getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankanın beklenen rolü yerine getirmediğini ve talimatlara uymadığı gerekçesiyle başkanlık görevinde değişikliğe gidildiğini açıklamıştı.

Hemen her açıklamasında yüksek faizlerin yüksek enflasyonu beraberinde getirdiğini, bu sebeple de Türkiye’nin bu politikadan derhal vazgeçip faiz indirimine gitmesi gerektiğini söylüyordu. Bu kapsamda yüksek faizlerin düşürülmemesi halinde enflasyonun da aşağı çekilmesinin mümkün olmadığını belirtmişti.

Faiz indirimine dair açıklamalar yapan Erdoğan, indirimlerin 2019 sonuna kadar kademeli olarak devam etmesi gerektiği görüşündeyken, 425 baz puanlık indirimi tek başına yeterli görmediğini aktardı.

Erdoğan Faiz İndirimine Dair Açıklamalar YaptıBugün partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda açıklamalar yapan Erdoğan, başta TCMB faiz konusu olmak üzere, S-400 ve F-35 gibi gündemin dikkat çeken meselelerine de değindi. Irak ve İran ile görüş birliğine varıldığını aktarırken, ABD ile de güvenli bölge oluşturma konusundaki görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

S-400 yaptırımları konusunda ABD’nin mantıklı bir davranış sergileyeceğini uman Erdoğan, söz konusu savunma sistemlerini 2020 yılının Nisan ayından itibaren aktif olarak kullanabileceğimizin haberini verdi. Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması başta olmak üzere ülkenin güvenlik önlemlerinden mahrum edilmesini “adil” olarak değerlendirmediğini belirtti.

Zaman içinde Türkiye’nin güvenlik önlemlerinde daha güçlü bir ülke haline geleceğini bildiren Erdoğan, Merkez Bankası’nın kararına ilişkin değerlendirmelerde de bazı dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Faiz oranlarında dramatik bir düşüşe gidilmesinin ekonomiye ilişkin endişelere sebep olduğunu, fakat bu korkuların yersiz olduğunun dün itibarıyla görüldüğüne vurgu yaptı.

Erdoğan, TCMB’nin dün aldığı indirim kararını piyasaların gayet normal karşıladığını söylerken, faiz oranlarının düştükçe enflasyonun da bununla birlikte düşeceğini yineledi.

Dün Alınan İndirim Kararı Normal KarşılandıEkonomik büyümenin önemine de değinen Erdoğan, bu kavramın Türkiye için her zamankinden daha önemli bir hale geldiğini açıkladı. Dünkü faiz indirimini tek başına yeterli bulmazken, bunun kademeli olarak 2019 sonuna kadar devam etmesini talep etti.

Faiz oranlarındaki düşüşün yavaşlayan ekonomiyi canlandıracağını bildirirken, bununla birlikte yatırım ve istihdamda artış görüleceğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomideki toparlanmanın yılın üçüncü çeyreğinde de tüm hızıyla sürdürüleceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu