Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ENKAI, ANACM ve EKGYO Gelişmelerinde BIST Küresel Piyasalara Ters Orantılı

Küresel piyasalarda satışların hız kestiği günlerde Arjantin ve Türkiye varlıklarında satıcılı günlere ters orantılı işlemler kaydediliyor. Yurt içi şirket gelişmelerinde olumlu haberler gelebilir.
ENKAI, ANACM ve EKGYO Gelişmelerinde BIST Küresel Piyasalara Ters Orantılı
Yorum

Olumlu hava hakim… Dünya piyasalarında geçtiğimiz hafta kaydettiğimiz katı satışların ardından hafif sakin havalar kaydediyoruz. ABD hisselerinde değerlenme momentumu bazlı gözlemlenen zirvelerden sonra dünyadan pozitif ayrışma ivmesini kaybetti. Kırılgan görünümlerinin yatırımcıya güven vermediği Türkiye ve Arjantin varlıklarında aşırı satışlardan geri dönüldüğünü ve tersinde işlemlerin yoğunlaştığını izliyoruz.

Gelişmekte olan ülke borsalarında görülen düşüşlere göre MSCI Türkiye haftaya %4.4 değerlenerek başladı. Bankacılık hisseleri Pazartesi günü %5 civarında primlenerek Türk borsasında çizilen bu yukarı yönlü grafiğin itici gücü olarak gözlemlendi. ABD ile iyi ilişkileri hedefleyen döviz bazlı ve Türk varlıklarındaki primlenmelerde bir geri çekilme dikkatimizi çekiyor.  

Küresel bazlı bakışta risk iştahındaki toparlanmaya paralel seyreden Türkiye varlıklarında dünyaya göre pozitif bir ayrışma beklentisi olabilir. Alıcı satıcı dengelerinde yabancı alımlarında kaydettiğimiz bir artış, yükselişin kısa vadede devam edeceğini işaret edebilir. 

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

BIST 100 endeksinde teknik noktalara baktığımızda yabancı alım yönlü işlemlerin yoğunluğunu ele alıp bu sabah izlediğimiz hafif satıcılı açılışa düzeltme olarak bakılabilir. Bu senaryo bazlı izlenebilecek kısa vadeli direnç seviyesinde 99.720 puan seviyesini gözlemlenebilir. 98.345 puanın denge olarak yorumlandığı endekste geri salımlarda 97.650 ve 96.650 puanları olası destekler olarak inceleyebiliriz. 

Şirketlerden gelebilecek olumlu haberler olabilir!

Yurt İçi Şirketlerden Olumlu Gelişmeler KaydedilebilirYurt içi şirket gelişmelerine baktığımızda Alarko GYO’da geçen haftalarda hisse geri alımı yapılacağına dair izlediğimiz haber akışını bugün hisse alımının tamamlandığı şeklinde güncelliyoruz. ALGYO program kapsamında 199.609 adet paya denk 9.99 milyon TL’lik alım gerçekleştirirken geri alınan payların şirket sermayesindeki oranı %1.87’ye ulaştı. Hisse günlük işlemlerine %1.10 primlenerek 49,46 TL’den devam ediyor.

Enka İnşaat Sırbistan otoyol projesinde yer alabilir. Çıkan haberlere göre Enka İnşaat, Bechtel ile Sırbistan’da yol inşa edecek. Haberlerde proje büyüklüğü ve detaylara yer verilmezken şirket tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bundan dolayı haberin hisseye yansımasında herhangi bir etki beklenmiyor. ENKAI 4,97 TL’den işlem görüyor.

Emlak Konut GYO’nun satışa çıkardığı Beşiktaş arsasında 472 milyon TL’lik bir teklif geldi. Yapılması planlanan 5 parça arsa satışı için açık arttırmada 1.4 milyon değer biçiliyordu. Yakın zamanda Emlak Konutun satın aldığı 360 milyon TL’lik arsaya 472 milyon teklif geldi. Satış henüz gerçekleşmedi. Satışın gerçekleşmesi şirkete bir girdi sağlayacağı için olumlu olarak değerlendirilebilir ancak şu anda kadar herhangi resmi bir satış gerçekleşmediği için hisse senedinde bir yansıma izlenmiyor. EKGYO bugün %0.55 primlenerek 1,83 TL’den işlem görüyor.

16 10 2018 AjandasiAnadolu Cam kapasite artışına gidiyor. Şişecam ailesi Cam Ambalaj Grubu Türkiye Başkanı Abdullah Kılınç 2019 yılında 18.2 milyon dolarlık yatırımla Mersin fabrikasında 100 bin ton kapasiteli dördüncü fırının hayata geçeceği bilgisini paylaştı. ANACM %0.68 değer kaybıyla 2,91 TL’den işlem görmekte. 52 haftalık değişiminde %37.52 değer artışı kaydeden hisse, haftalık bazda %3.33 değer kaybı kaydediyor. Gelişme ile uzun vadeli yatırımında olumlu olabileceği beklenen kağıdı yakından takip ediyoruz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu