Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Alıcılı Açılışını Koruma Çabasındayken Beklenti, Dünyadan Olumlu Ayrışma!

Borsa İstanbul'da alıcılı başlayan haftanın ilk işlem günü, açıklanan beklentiler üstü enflasyon verisi ile aşağı saldı. Beklentiler dünyadan olumlu ayrışma, ayrıntılar şöyle;
BIST Alıcılı Açılışını Koruma Çabasındayken Beklenti, Dünyadan Olumlu Ayrışma!
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk işlem gününe ABD vadelileri ve Asya borsalarında katı satışları gözlemleyerek başlıyoruz. Cuma gününe kadar süren ABD Çin gerginliğinde çözüm beklentisi kaynaklı yukarı yönlü hareketler, haftanın son işlem gününde görünümü negatife bırakmıştı. Takip ettiğimiz gelişmenin olumsuz yönlü nedenini Beyaz Saray danışmanı Kudlow’un “Xi-Trump görüşmesinden hızı çözüm beklemeyin” açıklamasına bağlamıştık.

ABD borsalarında yılının kazanınlarının hepsi iade ediliyordu. Toparlanmalı işlemlere baktığımızda küresel ülkeler arasındaki ticaret savaşları ve akabinde karşılıklı yaptırımlarla daralan piyasalar, olumlu beklentilerle ani tepki alışı göstermiş düzeltme başlığında grafikler çizmişti. Son açıklama ile bozulan ABD piyasası bize, kaydettiği primlenmenin ne kadar kırılgan olduğunu sergilemişti.

Borsa İstanbul’da Olumlu Yansıma Kırılgan

Açılışta Alıcılı Seyir Enflasyon İle Bozulsa da Yukarı Yön BakiBorsa İstanbul tarafına döndüğümüzde dünya borsalarında ağırlıklı pazar işlemlerinin satış pozisyonlarında korunduğunu gözlemlesek de Türkiye piyasalarında hafif olumlu havanın korunması bekleniyor. Yine ABD tarafından geçen hafta açıklanan Türk bankalarına yaptırımların kalkacağı ülkenin Halkbank’a hafif bir ceza ile yetineceği ve Türkiye’ye İran’dan petrol alımı konusunda istisna verebileceği beklentilerinde değerlendirdiğimiz Türkiye piyasalarının dünyadan pozitif ayrışmasını sürdüreceği yöndeki seyiri yakından takip edeceğiz.

İran petrol alımında bir gelişme konusunda aklımıza gelen ilk firma Tüpraş oluyor. Son fiyat güncellemesi ile 164 TL’ye ışık tutulan hisse 144 civarında ciddi primlenmeler göstermişti. Yıllık değişiminde %6.05 değer kaybı kaydetti ve haftalık farkında %5.02 primlenme gösterdi. Aylık değişiminde göstermiş olduğu yıllık zirveden geri dönme ve aylık en düşük seviyeler bandına yakın seyretme kaynaklı %2.73’lük bir değer kaybı gözlemledik. Kağıt haftanın ilk gününde işlemlerine %0.15 oranında değer kaybı göstererek aşağı yönlü bir grafikte 131.80 TL’den devam etmekte.

Bozulan Tahminlerin Üstünde Gelen Enflasyondan Aşağı İşareti

Bozulan Tahminlerin Üstünde Gelen Enflasyondan Aşağı İşaretiPiyasa beklentilerinin %2 bandında olduğu, analistlerin öngörüsünde %1.5 civarında olan enflasyon verisinin beklentiler altında gelme ihtimalinde olumlu seyre bir destek görülebilir beklentisi, TÜİK tarafından açıklanan veride aylık bazda %2.67 artış ile yıllık %25.24 oranına yükselen enflasyonun yansımasında ılımlı havada bozulmalar görülebilir. Enflasyon beklentilerinde bozulmaya yol açan geçtiğimiz ay beklentiler üstünde ciddi bir seviyeden gelen açıklama, bu ay beklentilerin yine üstünde gözlemlendi.

BIST 100 endeksinde teknik noktalar olarak yorumlanan seviyelerde 93.700 puan bandına dikkat ediyoruz. Altı salınımların katılaşmasında kırılabilecek ilk destek noktasında 92.850’yi gözlemlerken, devam eden satış yönlü işlemlerle 91.600 desteği test edilebilir. Yukarı yönlü grafik çizen alım pozisyonlarındaki kaydedilecek ağırlık ile 93.700 puan açısının artışına bağlı ilk test edilecek direnç görünümü 94.950 olarak incelenebilir ve sonrasında 95.800 puan izlenebilir. Endeksin son zamanlarda geri kazanımlarını sürdürmesi haftanın ilk işlem günündeki alıcılı seyrin seans için satıcılı bir hale dönüşmesi baz alındığında psikolojik direnç seviyesinde 95.000 ve psikolojik destekte 93.000 puan önem arz edebilir.

Yurt İçinde Mali Tablolar Yansımasında İşlem Seviyeleri

Açıklanan Üçüncü Çeyrek Bilançoları ve YansımalarıYurt içi şirket gelişmelerinde Otokar’dan gelen 3. çeyrek mali tablosunda bir zayıflama gözlemliyoruz. Piyasa beklentisinin 8 milyon TL net zarar öngörüsüne uyumlu üçüncü çeyrek bilançosu açıklayan şirket 7 milyon TL net zarar duyurdu. (3Ç17’de 23 milyon TL net kar açıklanmıştı.) Açıklanan veriye kaynak olarak zayıf operasyonel performans ve artan finansman giderleri görülebilir. 3Ç18 FAVÖK marjını geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran %13.1’den %9’a geriledi.

OTKAR haftanın ilk gününde %1.15 değer kaybı ile 73.15 TL’den işlem görmekte. Hisse önceki kapanışını 74 TL’den gerçekleştirmişti ve bugün alıcılı açılışta yüksek nokta olarak 74.45 TL’yi görmüştü lakin gelen atışlarla kapanış rakamının altında işlem görmekte.

Deva Holding yıllık bazda %42 oranında bir artış ile 28 milyon TL net kar açıkladı. Net satışlarında bir önceki yıla kıyasla 3. çeyrekte yıllık %16 artış kaydeden şirket gelirleri 230 milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK rakamında 2017 yılı 3. çeyreğinde 36 milyon TL duyuran firma bu yılın üçüncü çeyreğinde 52 milyon TL açıkladı. FAVÖK marjı %23 yükseldi. Gelişmelerin şirketin hisse senedine yansıması olumlu yönde bekleniyor.

DEVA %0.79 değer kaybı göstererek 3.75 TL’den işlem görüyor, hisse yıllık ve aylık değişiminde değer kaybederken haftalık farkında primlendi ve verileri sırası ile -%14.16, -%5.30 ve %1.90 şeklinde gözlemlendi.

Gübre Fabrikaları ve Koza Altın İşletmeleri Davası

Gübre Fabrikaları ve KOZAL yeni duruşma tarihi açıklamıştı. GUBRF ile KOZAL Bilecik Söğüt madeni rödövans sözleşmesinin feshi ve maden ruhsatının geri alınabilmesi konusundaki dava sürecinin devam ettiğini ve bir sonra gerçekleşmesi planlanan duruşmanın 27.12.2018 olduğunu bildirmişti. Gelişmenin hisselere yansımasında nötr bir görünüm bekleniyor.

Pazartesi gününde GUBRF %0.35 değer kaybı ile 2,86 TL’den işlem görürken, KOZAL %0.82 değer kaybı ile 48,26 TL’den kaydediliyor.

Aksa Akrilik 3. çeyrek bilançosunu 66 milyon TL net zarar ile açıkladı. 3. çeyrek brüt kar marjınını %23 olarak belirtildiği tablolarda 193 milyon TL FAVÖK rakamı dikkat çekti.

AKSA %2.82’lik değer kaybı ile 8,97 TL’den işlem görürken endeksin salınımına katkısı olan tarafdaki hisseler arasında gözlemleniyor. Hisse senedi 52 haftalığında %30.20, 30 günlüğünde %2.18 ve haftalığında %0.33’lük değer kayıpları sergiledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu