Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya İmalat PMI Kasım’da Rekor Üretim Artışı Gösterdi

Endonezya'nın Kasım ayına ilişkin imalat PMI rakamları, üretimde rekor düzeyde artışa ve koşullarda iyileşmeye işaret etti.
Endonezya İmalat PMI Kasım’da Rekor Üretim Artışı Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını sonrasında yılın üçüncü çeyreğinde %3,49 oranında daraldı. Böylece 22 yıl sonra ilk kez resesyona girmiş oldu. Ülkenin merkez bankası ise ekonomiyi desteklemek için 2020’nin beşinci faiz indirimini 19 Kasım tarihinde yaptı.

Ülkenin bugün açıklanan imalat PMI verileri, Ekim’deki 47,8 seviyesinden Kasım’da 50,6 seviyesine ulaştı.
Endonezya İmalat PMI - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Veri, yaklaşık 3 puan yükselerek, Ağustos ayından bu yana sektörde ilk kez bir iyileşmeye işaret etti. Dördüncü çeyrek için ortalama PMI verisi 49,2 olurken, 2019’un üçüncü çeyreğinden bu yana görülen en güçlü veri oldu.

Kasım ayında Endonezya üretim koşullarında, üretimdeki rekor artışa bağlı olarak yenilenen bir iyileşme gerçekleşti. Yeni siparişler üç ay içinde ilk kez artarken, büyüme sınırda kaldı. Firmaların kapasite ve stoklara yatırım yapma konusunda temkinli olmaya devam ettiği bilgisi de alındı.

Ankete göre; iş gücü sayıları ve satın alma faaliyetleri daha da daraldı. Enflasyonist baskılar ise yoğunlaştı. Ekim ayının ortasında Cakarta’da büyük ölçekli sosyal kısıtlamalar gevşetilmişti. Bu şekilde firmalar Kasım ayında üretimlerini artırmayı başardı. Ülkede anketin faaliyet göstermeye başlamasından bu yana en hızlı artış kaydedildi.

Ağustos ayından bu yana ilk kez artan yeni iş girişleri ile talep koşulları iyileştirken, genişleme oranı sınırda kaldı.
Endonezya PMI Manşet Endeksi - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Anket verilerine göre; hem tüketici hem de yatırım malı üreticileri arasında sipariş defterinde büyüme olduğu bilgisi alındı. Ara mal üreticilerinin ise satışlarda daha fazla düşüş bildirdiği görüldü. Satış büyümesinin yavaşlamasıyla birlikte birikmiş iş hacminde daha fazla düşüş gözlendi.

İş hacmindeki düşüş işe alımları azaltırken, zorunlu işten çıkarmaların açıklanmaya devam ettiği söylendi. Bu şekilde Kasım ayında istihdamın art arda dokuzuncu ayında da azaldığı bilgisi alındı. Firmalar satın alma faaliyetlerini ve stoklarını azaltırken, girdi alımının dokuz ayın en düşük seviyesine gerilediği görüldü.

Ülkede tedarik zincirleri baskı altında kalmaya devam ediyor. Girişler için teslimat süreleri art arda 10. ayında da uzama gösterdi. Artış oranı, Mayıs ayından bu yana en hızlıya yükseldi. Zor hava koşulları, devam eden sosyal mesafe kuralları ve dağıtımcılarda yaşanan iş gücü sıkıntısı teslimat gecikmelerinin nedeni olarak gösterildi.

Endonezya’daki toplam koronavirüs vaka sayısı 544 bine yaklaşırken, 29 Kasım’da en başından beri görülen en yüksek vaka sayısı 6267 ile kaydedildi.
Endonezya Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Ülkede Mart ayının ortasından itibaren artmaya devam eden vakaların, henüz kontrol altına alınamadığı görülüyor. Birçok ülkede ikinci dalga salgın yaşanırken, Endonezya’nın günlük vaka grafiği ilk dalganın pik yapmaya devam ettiğini gösteriyor.

Ankette fiyat cephesinde girdi maliyeti enflasyonunun Kasım ayında yoğunlaştığı ve harcamaların üç aydır en hızlı yükselişi kaydettiği görüldü. Panel üyeleri hammadde fiyatlarının artması ve Endonezya rupisindeki değer kaybının enflasyonu yükselttiğini vurguladılar. Firmalar ise kısmen daha yüksek ücretler yoluyla daha yüksek maliyetleri müşterilere aktardılar.

Çıktı fiyatlarındaki artış ılımlıyken, girdi maliyetlerindeki artışın çok altında kaldığı görüldü. Ticari duyarlılık olumlu kalırken, firmaların çoğu planlanan tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra ürün kalitesinde iyileştirmelerin devam ettiğini bildirdi. Ayrıca gelecek yıl çıktının artmasını beklediklerini söylediler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu