Paylaşım

Eski ve Ortaçağ Konulu En İyi 35 Tarihi Savaş Filmi Listesi


 

En iyi Ortaçağ ve Eski Çağ filmleri, bazen tarihi bazen ise fantastik varlıkları bünyelerinde barındırıyorlar. Özellikle de tarihi savaş filmleri içerdikleri aksiyon sahneleriyle bizleri gaza getirmeyi başarıyorlar.  Kimi zaman ülkelere karşı kimi zaman da doğaüstü varlıklara karşı verilen bu mücadeleler destansı bir dille anlatılınca tadından yenmiyorlar.


Geçmişe ışık tutan, bazen ise bizleri fantastik bir dünya ile tanıştıran Ortaçağ veya Eski Çağ konulu en iyi tarihi savaş filmleri; kullanılan akılcı taktiklerin yanı sıra kahramanların vermiş olduğu demeçlerle de izleyicileri gaza getiriyorlar. Özellikle de sadece kılıçların, ok ve yayların, arbalet ya da tatar yayının, mızrakların ve kalkanların kullanıldığı Ortaçağ filmleri, bizleri fazlasıyla mest ediyorlar.

Kavimler Göçü ile M.S 375 yılında başlayan Ortaçağ’daki ilk savaş 451 yılında gerçekleşen Chalons (Katalon) Muharebesiydi. Sonrasında ise Malazgirt Savaşı gibi önemli muharebeler meydana geldi. Çağın kapanışı ise 1453 yılında, İstanbul’un Fethi ile gerçekleşti. Biz de bu dönemler arasında bir zaman dilimini konu alan en başarılı yapımları sizler için derlemeye karar verdik.

Huzurlarınızda IMDb puanına göre sıralanan, Ortaçağ konulu en iyi tarihi savaş filmleri:

Ortaçağ Konulu En İyi Tarihi Savaş Filmleri Listesi -IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bazen Ortaçağ ile J. R. R. Tolkien tarafından yaratılan Orta Dünya evreni karıştırılabilir. Yüzüklerin Efendisi Serisi ve Hobbit Serisi’nin eşsiz savaş sahneleri ile dünyanın kurgu olduğunu bilsek bile gerçek olmasını istemişizdir. Belki de karıştırmamızın sebebi bu arzumuz olabilir. Fakat birbirinden etkileyici muharebelerin sahnelendiği Ortaçağ konulu en iyi tarihi savaş filmleri de beğeninizi kazanacaklar.

Son 10 Yılın Ortaçağ Konulu En İyi Tarihi Savaş Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Gelişen sinema teknikleri ve başarılı senaryolarla şekillenen son 10 yılın Ortaçağ konulu en iyi tarihi savaş filmleri listesini huzurlarınıza getiriyoruz. Bu arada listemize 2010 yapımı Kara Ölüm (Black Death) filmini de ekleyebilirsiniz.

15. Kılavuz (Pathfinder)

IMDb Puanı: 5,4

Kılavuz (Pathfinder)Viking torunlarını fazlasıyla kızdıran 2007 yapımı Kılavuz (Pathfinder) filminin normal şartlarda en iyiler arasına girmesine imkan yoktu. Tabiri caizse “çerezlik” film olması bile tartışılan bu yapım, biraz da olsa Ortaçağ’a ait yeni film kıtlığından dolayı listemizde yer alıyor. Senaryosu ve Vikinglerin adeta birer canavar gibi gösterilmesinin dışında görüntü ve kostümlerle biraz da olsa beğeni kazanmayı başarıyor.

14. Son Birlik (The Last Legion)

IMDb Puanı: 5,4

Son Birlik (The Last Legion)Son Birlik (The Last Legion); en iyi Hint filmleri arasına adını yazdıran birçok yapımdan tanıdığımız Aishwarya Rai, Colin Firth ve Ben Kingsley gibi güçlü oyuncu kadrosu hatırına izlenebilecek bir filmdir. Senaryosuyla izleyicileri afallatsa da kendisini izlettirmeyi başaran bu yapım, ayrıca Game of Thrones dizisinden de tanıdık yüzleri kadrosunda barındırıyor.

13. Cadılar Zamanı (Season of the Witch)

IMDb Puanı: 5,4

Cadılar Zamanı (Season of the Witch)Nicolas Cage ve Ron Perlman gibi güçlü iki ismi bünyesinde barındıran Cadılar Zamanı (Season of the Witch); izleyicileri en az 40 bin kadının “cadı” sıfatıyla yakıldığı ve öldürüldüğü karanlık zamanlara ışınlıyor. Bu yapım biraz da olsa sönük kalmasına rağmen, vakit bolluğunda kendisini izlettirmeyi başarıyor.

12. Yedinci Oğul (Seventh Son)

IMDb Puanı: 5,5

Yedinci Oğul (Seventh Son)Yedinci Oğul (Seventh Son); Ben Barnes, Jeff Bridges, Julianne Moore, Alicia Vikander ve Kit Harington gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla merak uyandırmıştı. Senaryosuyla vasat bir yapım olsa da başarılı oyunculuklarla ve yönetmenlikle ipten alınan bu yapım da listemizde yer almaya hak kazanıyor.

11. Cennet Kapısında (Valhalla Rising)

IMDb Puanı: 6,0

Cennet Kapısında (Valhalla Rising)Az replik, bol görselle yavaş ilerleyen bir Mads Mikkelsen filmi arayanlar için oldukça ideal bir yapım olan Cennet Kapısında (Valhalla Rising); “Viking Cehennemi’ni” konu alıyor. Sanat filmi olarak kabul gören bu yapım, konusunun anlaşılır olmamasından dolayı tepki çekmiş olsa da çerezlik türde bir yapım olarak listemizi süslüyor.

10. Adalet İçin (Michael Kohlhaas)

IMDb Puanı: 6,1

Adalet İçin (Michael Kohlhaas)Mads Mikkelsen’in başrollerinde oynadığı bir diğer Ortaçağ filmi ile listemize devam ediyoruz. Heinrich von Kleist romanından uyarlanan Adalet İçin (Michael Kohlhaas), dolandırılan bir adamın ordu kurarak vermiş olduğu mücadeleyi konu alıyor. 1500’lerin Alman topraklarında geçen bu film de uzunluğu ve dinginliğiyle izleyicilerin tepkisini toplamıştı.

HAFIZALARA KAZINAN EN UNUTULMAZ SAVAŞ SAHNELERİ İÇİN TIKLAYIN.

9. Son Şövalyeler (The Last Knights)

IMDb Puanı: 6,2

Son Şövalyeler (The Last Knights)Morgan Freeman ve Clive Owen gibi ünlü iki ismi kaliteli oyuncu kadrosunda barındıran Son Şövalyeler (The Last Knights) de listemizi süsleyen Ortaçağ filmlerinden bir tanesidir. Klişe olmasına rağmen kendisini izlettirmeyi başaran bu yapım, özellikle de sergilenen oyunculuklarla hayranlık uyandırıyor.

8. Ironclad

IMDb Puanı: 6,2

IroncladSenaryosuyla vasat bir yapıya bürünmüş olsa da savaş sahneleriyle büyük bir başarıya ulaşan Ironclad; James Purefoy, Paul Giamatti ve Kate Mara gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Jonathan English tarafından yazılıp yönetilen bu film, oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.

7. Beowulf: Ölümsüz Savaşçı

IMDb Puanı: 6,2

Beowulf: Ölümsüz SavaşçıBeowulf: Ölümsüz Savaşçı; Angelina Jolie, Ray Winstone, Anthony Hopkins, Crispin Glover, John Malkovich ve Brendan Gleeson’dan oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra çekim teknikleriyle de merak uyandırmayı başarmıştı. Animasyon olduğuna inanamayacağınız Beowulf: Ölümsüz Savaşçı filmi motion capture tekniği ile çekildi. İzleyicileri Vikinglerin efsaneleriyle buluşturan bu yapım, vizyona girdiği dönemde beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

6. Cengiz Han: Dünyanın ve Denizlerin Sonu (Genghis Khan: To Ends of the Earth and Sea)

IMDb Puanı: 6,3

Cengiz Han: Dünyanın ve Denizlerin Sonu (Genghis Khan: To Ends of the Earth and Sea)Tamı tamına 27.000 figüranın yer aldığı Cengiz Han: Dünyanın ve Denizlerin Sonu (Genghis Khan: To Ends of the Earth and Sea), tarihe ilgi duyanların beğenisini kazanacak gibi görünüyor. Efsanevi Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Temuçin ya da diğer adıyla Cengiz Han’ın hikayesinin anlatıldığı bu yapım da başarılı bir Ortaçağ filmi olarak listemizi süslüyor.

5. Son Savaşçı (Centurion)

IMDb Puanı: 6,4

Son Savaşçı (Centurion)Ilan Eshkeri müzikleriyle etkileyici bir film haline gelen Son Savaşçı (Centurion); Michael Fassbender, Olga Kurylenko ve Dominic West gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor. Aynı zamanda  yakın dövüş sahneleriyle de hayranlık uyandıran bu yapım da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

4. Arn: Tapınak Şövalyeleri (Arn: Tempelriddaren)

IMDb Puanı: 6,6

Arn: Tapınak Şövalyeleri (Arn: Tempelriddaren)“İsveç yapımı bir film güzel olur mu” demeyin. 2007 yılında oldukça pahalı bir bütçe ile çekilen ve sadece İskandinav ülkelerinde gösterime giren Arn: Tapınak Şövalyeleri (Arn: Tempelriddaren); savaş sahneleriyle pek de tatmin edici olmasa da genel olarak beğeninizi kazanacaktır. Hatta 2008 yılında da devam filmiyle karşımıza gelen bu yapım, İskandinavya’da da büyük beğeni toplamış gibi görünüyor.

3. Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time)

IMDb Puanı: 6,6

Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time)Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina ve Toby Kebbell’dan oluşan kadrosunun yanı sıra bir video oyun uyarlaması olarak da merak uyandıran bir filmle listemize devam ediyoruz. Türkçe dublaj hali vasat olsa da altyazılı dil seçeneğiyle başarılı bir yapım haline gelen Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time), aslında üç oyunu tek filmde işliyor.

EN İYİ FANTASTİK FİLMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

2. Mongol

IMDb Puanı: 7,3

MongolBugüne kadar yapılmış en başarılı Cengiz Han filmlerinden biri olarak gösterilen 2007 yapımı Mongol, bu güçlü hükümdarın ilk zamanlarını konu alıyor. Yaklaşık 20 milyon dolarlık bütçesiyle de şaşkınlık yaratan bu Sergei Bodrov filmi, aynı zamanda En İyi Yabancı Film Oscar’ına aday olarak gösterildi.

1. Fetih 1453

IMDb Puanı: 7,3

Fetih 14532012 yapımı bir Türk filmiyle son 10 yılı geride bırakıyoruz. Diyalogları, efektleri ve seslendirmeleriyle tepkilerin odak noktası haline gelen Fetih 1453, yine de gelecek için umut vaat ediyor. 17 milyon dolarlık bütçesine rağmen, tarihi beklenin altında bir şekilde gözler önüne sermiş olsa da umuyoruz ki önümüzdeki yıllarda Dağ II gibi çok daha başarılı filmler üreteceğiz.

Bonus: Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)

IMDb Puanı: 8,2

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)En iyi animasyon filmleri arasında yer alan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon), animasyon filmi olsa da bizleri o dönemlere götürmeyi başarıyor. Elbette ki bu durumu masalsı bir dille gerçekleştiriyor. Fakat Craig Ferguson, David Tennant, Gerard Butler, Jonah Hill ve Jay Baruchel gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratan bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

Son 20 Yılın Ortaçağ Konulu En İyi Tarihi Savaş Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Hem kurgusal hem de gerçek hikayelerden esinlenilerek oluşturulan bu yapımlar, geçmişten bugüne bizleri etkilemeyi başardılar. Bu arada Leonardo DiCaprio’nun başrollerinde oynadığı Demir Maskeli Adam filmini de bu listeye ekleyebiliriz. Efsanelerin de yer aldığı son 20 yılın Ortaçağ konulu en iyi tarihi savaş filmleri huzurlarınıza geliyorlar.

20. Zamanın Ötesinde (Timeline)

IMDb Puanı: 5,6

Zamanın Ötesinde (Timeline)Teoride iyi olsa da pratikte pek de beklentileri karşılamayan bir yapımla son 20 yıla giriş yapıyoruz. 2003 yapımı Zamanın Ötesinde (Timeline); Paul Walker, Gerard Butler, Billy Connolly, Frances O’Connor, Anna Friel ve David Thewlis gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuna rağmen, çerezlik bir filmdir.

EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

19. İlk Şövalye (First Knight)

IMDb Puanı: 5,9

İlk Şövalye (First Knight)Yine güçlü kadrosuna rağmen ortalama bir film olan İlk Şövalye (First Knight) ile listemizi süslüyoruz. Özellikle de öpüşme sahnesiyle döneme damgasını vuran bu yapım, hem basit bir aşk üçgenini hem de tarihi gözler önüne seriyor. Richard Gere, Sean Connery ve Julia Ormond’un yer aldığı bu yapım Kral Arthur’un has adamlarından Lancelot’un hikayesini konu alıyor.

18. Kral Arthur (King Arthur)

IMDb Puanı: 6,3

Kral Arthur (King Arthur)Efsanevi bir kral olan Kral Arthur’un hikayesinin, arkeolojik bulgular ile beyazperdeye aktarılmış hali olduğu söylenen 2004 ABD ve İrlanda ortak yapımı Kral Arthur (King Arthur); Keira Kngihtly, Clive Owen ve Ioan Gruffudd’dan oluşan başrol kadrosunun yanı sıra Mads Mikkelsen, Stephen Dillane, Stellan Skarsgard ve Ray Winstone gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

17. Ejder Yürek (DragonHeart)

IMDb Puanı: 6,4

Ejder Yürek (DragonHeart)Vizyona girmesinin ardından en az 20 yıl geçmesine rağmen, yeni yapımların birçoğundan çok daha başarılı bir Ortaçağ filmi olan Ejder Yürek (DragonHeart); Dennis Quaid gibi usta bir oyuncunun yanı sıra Sean Connery’nin sesiyle de hayat buluyor. Gişede ve IMDb’de kıymeti pek fazla bilinmese de oldukça eğlenceli yapımlardan bir tanesidir ve daha sonra bir seri haline gelmiştir.

16. Battal Gazi

IMDb Puanı: 6,4

Battal GaziMalatya Serdarı Hüseyin Gazi’nin oğlu olduğu ve 8. yüzyılın önemli liderlerinden biri olduğuna inanılan Seyyid Battal Gazi’nin hikayesinin anlatıldığı Battal Gazi Destanı; çocukluğumuzun ve gençliğimizin en sevilen filmlerinden bir tanesidir. Atıf Yılmaz’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu başyapıt; Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Meral Zeren ve Reha Yurdakul gibi üstatları da bünyesinde barındırıyor.  

15. Jeanne d’Arc The Messenger

IMDb Puanı: 6,4

Jeanne d'Arc The MessengerMilla Jovovich, John Malkovich, Dustin Hoffman ve Vincent Cassel gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla birçok ödülün sahibi olan Jeanne d’Arc The Messenger filmiyle listemize devam ediyoruz. Fransız kadın kahraman Jeanne d’Arc’ın hikayesini konu alan bu 1999 yapımı filmin yönetmen koltuğunda ise Luc Besson oturuyor.

EN İYİ MİTOLOJİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

14. Kara Murat Fatih’in Fedaisi

IMDb Puanı: 6,4

Kara Murat Fatih'in Fedaisi“Kara Murat benim! Hayır benim!” Aslında bu replik 1960 yapımı Spartacus filmine ait olsa da Cüneyt Arkın’ın efsaneleştiği bir diğer film olan Kara Murat serisiyle özdeşlemiştir. Yeşilçam’ın bir diğer efsane Ortaçağ filmlerinden olan Kara Murat Fatih’in Fedaisi serinin ilk filmi olmasının yanı sıra aksiyon sahneleriyle de bizleri şaşırtmayı başarmıştır. Ayrıca Malkoçoğlu ve Köroğlu filmlerini de listemize dahil edebiliriz.

13. 13. Savaşçı (The 13th Warrior)

IMDb Puanı: 6,6

13. Savaşçı (The 13th Warrior)Arap bir din bilgini ve gezgini olan İbn Fadlan’ın (Ahmed bin Fadlan) hikayesinin anlatıldığı 13. Savaşçı (The 13th Warrior); Antonio Banderas ve Ömer Şerif gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratıyor. Ayrıca Vikingli Buliwyf’i canlandıran Vladimir Kulich de izleyenleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır.

12. Şövalye (A Knight’s Tale)

IMDb Puanı: 6,9

Şövalye (A Knight's Tale)Hem macera aksiyon hem de romantik komedi türlerini bünyesinde barındıran 2001 yapımı Şövalye (A Knight’s Tale); ödüllü yönetmen Brian Helgeland’in ellerinde hayat buluyor. Heath Ledger, Paul Bettany, Shannyn Sossamon, Rufus Sewell, Mark Addy ve Alan Tudyk gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da eğlenceli bir yapım haline geliyor.

11. Robin Hood: Hırsızlar Prensi (Robin Hood: Prince of Thieves)

IMDb Puanı: 6,9

Robin Hood: Hırsızlar Prensi (Robin Hood: Prince of Thieves)Kevin Costner, Alan Rickman ve Morgan Freeman gibi usta oyuncuları kadrosunda barındıran Robin Hood: Hırsızlar Prensi (Robin Hood: Prince of Thieves), 26 yıl önce vizyona girmesine rağmen halen daha birçoğumuzun izlemekten zevk aldığı eğlenceli bir yapımdır. Ayrıca müzik ve kostümleriyle de beğeni toplamıştır.

10. Goya’nın Hayaletleri (Goya’s Ghosts)

IMDb Puanı: 6,9

Goya'nın Hayaletleri (Goya's Ghosts)Natalie Portman ve Javier Bardem ikilisinin başrollerini paylaştıkları 2006 yapımı Goya’nın Hayaletleri (Goya’s Ghosts); Stellan Skarsgard ve Randy Quaid gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Tam bir savaş filmi olmamasına rağmen Goya’nın Hayaletleri filmi, izleyicileri fazlasıyla büyülemeyi başarıyor.  

9. Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven)

IMDb Puanı: 7,2

Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven)Ridley Scott yönetiminde karşımıza gelen ve birçok ödülün sahibi olan Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven); Haçlı Seferleri’ni anlatan etkileyici bir yapımdır. Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Edward Norton, David Thewlis, Jeremy Irons, Gassan Mesud, Brendan Gleeson ve Alexander Siddig gibi daha birçok başarılı oyuncuyu da bünyesinde barındıran Cennetin Krallığı da en iyi Ortaçağ filmleri arasında yer alıyor.

8. Krallar Savaşıyor (Excalibur)

IMDb Puanı: 7,4

Krallar Savaşıyor (Excalibur)Helen Mirren, Nigel Terry, Nicol Williamson Cherie Lunghi ve Nicholas Clay gibi başarılı isimlerin yanı sıra Gabriel Byrne, Patrick Stewart ve Liam Neeson’ın da oyuncu kadrosunu süslediği 1981 yapımı Krallar Savaşıyor (Excalibur) filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

7. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

IMDb Puanı: 7,5

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?Belki de bugüne kadar izlediğim, Ortaçağ Anadolu’sunu anlatan en iyi yerli filmlerden biri olan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, tam olarak bir savaş filmi değildir. Fakat bünyesinde barındırmış olduğu her öğe ile gelmiş geçmiş en başarılı Ortaçağ filmlerinden bir tanesidir. Çekimler için tabiri caizse Bursa içinde bir Bursa inşa edilmiştir. Senaryosunu Levent Kazak’ın yazdığı, Ezel Akay’ın ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım; Haluk Bilginer, Beyazıt Öztürk, Ayşen Gruda, Şebnem Dönmez, Ayşe Tolga, Mine Tugay, Güven Kıraç, Ezel Akay, Serdar Gökhan ve Ragıp Savaş gibi zengin bir oyuncu kadrosunu da bünyesinde barındırıyor.

6. Karanlığın Ordusu (Army of Darkness)

IMDb Puanı: 7,6

Karanlığın Ordusu (Army of Darkness)Şimdi ise korku ve komedi türlerini bünyesinde barındıran fantastik bir filmle listemize devam ediyoruz. Daha önce en iyi korku filmleri listesi ile karşımıza gelen Şeytanın Ölüsü filminin devamı olan Karanlığın Ordusu (Army of Darkness), bizleri 1300’lü yıllara götürüyor. Motorlu testeresiyle gelecekten gelen Evil Ash’in hikayesinin anlatıldığı bu yapım da en iyi Ortaçağ filmlerinden bir tanesidir.

5. Gülün Adı (The Name of the Rose)

IMDb Puanı: 7,8

Gülün Adı (The Name of the Rose)Etkileyici bir Umberto Eco romanından sinemaya uyarlanan Gülün Adı (The Name of the Rose); bünyesinde birçok türü birden barındırıyor. Bizleri Ortaçağ İtalya’sına götüren bu başarılı film; Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman, Valentina Vargas ve Michael Lonsdale gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırıyor.

EN İYİ AKSİYON MACERA FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

4. Henry V

IMDb Puanı: 7,8

Henry VŞimdi ise başta En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ı olmak üzere birçok ödülün sahibi olan 1989 yapımı Henry V ile zirveye doğru yaklaşıyoruz. Kenneth Branagh yönetmenliğinde hayat bulan Henry V; Kenneth Branagh, Emma Thompson, Derek Jacobi, Christian Bale, Judi Dench ve Ian Holm gibi birbirinden başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

3. Ran

IMDb Puanı: 8,2

RanJaponcada “kaos” ve “isyan” anlamı taşıyan “ran” yüzyılın en iyi savaş filmleri arasında ilk beşe adını yazdıran bir başyapıtın da adı haline geliyor. 1985 yapımı Ran, savaş sahnelerinin yanı sıra senaryosuyla da şaşkınlık yaratmıştır. Japon-Fransız ortak yapımı bir Akira Kurosawa filmi olan Ran da mutlaka izlenmesi gereken Ortaçağ filmlerinden bir tanesidir.   

2. Andrei Rublev

IMDb Puanı: 8,4

Andrei RublevÜnlü Rus ressam Andrei Rublev’in hikayesinin anlatıldığı 1966 yapımı Andrei Rublev filminin yönetmen koltuğunda ise Andrei Tarkovsky oturuyor. Ortaçağ Rusya’sını etkileyici bir şekilde gözler önüne seren Andrei Rublev, savaş filmi olmasa da mutlaka izlenmesi gereken tarihi bir Ortaçağ filmidir.

1. Cesur Yürek (Braveheart)

IMDb Puanı: 8,4

Cesur Yürek (Braveheart)O zaman, “freeedooooom!” Listemizin zirvesinde yer alan, Ortaçağ konulu gelmiş geçmiş en iyi tarihi savaş filmlerinden biri olan Cesur Yürek (Braveheart), gerek konusu, gerek kadrosu, gerekse anlatımıyla bizleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. 1995 yılında vizyona girmesine rağmen halen daha en iyiler arasında yer alan bu yapım; Mel Gibson’ın hem yönetip hem de başrolünde oynadığı unutulmaz bir efsanedir.

Ortaçağ Konulu En İyi Savaş Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Ortaçağ Konulu En İyi Savaş Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularListemizde yer alan yapımların bazıları savaş sahnelerinden çok, romantizm ve dram konularını işleseler de Ortaçağ dünyasını etkileyici tarzlarda gözler önüne seriyorlar. Özellikle de listemizde bulunan birkaç yapım, gerek kostümleri gerekse gerçekçi senaryolarıyla birer başyapıt haline geliyorlar. Eğer bu listedeki Ortaçağ filmlerinin her birini izlediyseniz; 2017 yılının Mayıs’ında vizyona girecek olan, Charlie Hunnam, Jude Law ve Eric Bana gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (Kings of the Roundtable: King Arthur) filmini beklemeye koyulabilirsiniz.

UNUTULMAZ EFSANE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

Bazıları pek de tatmin edici olmamalarına rağmen, ortalama ve yüksek IMDb puanlarıyla listemizde yer alan Ortaçağ konulu en iyi tarihi savaş filmlerine birlikte göz attık. Peki, siz olsanız hangi filmleri bu listemize eklemek isterdiniz?

Abone Ol

Muhteşem Paratic içerikleri haftalık e-posta adresinizde.


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunu okuyan bunları da okur