Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100’de Değer Potansiyeli! Cazip Çarpanlı 5 Hisse

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinin rekorla başladığı haftada Midas, BIST 100 şirketleri arasındaki cazip çarpanlı 5 hisseyi sundu. Detaylar haberde;
BIST 100’de Değer Potansiyeli! Cazip Çarpanlı 5 Hisse
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 6 Mayıs haftasına rekorla başlayarak 10 bin 383 puanı test etti. Endeks 10 bin 100 puanın üzerinde tutunmayı sürdürürken, Midas tarafından Hisse Avcısı serisinde, BIST 100 şirketleri arasındaki cazip çarpanlı 5 hisseyi sundu.

Cazip çarpanlı hisseler arasında, sağlam öz sermaye oranlarına sahip şirketlerin ele alındığını kaydetti. Bu hisselerin endeks ortalamasının altında bir çarpanla işlem görmesinin, henüz tam olarak piyasa tarafından keşfedilmediğini ve yatırımcılara değer artışı potansiyeli sunabileceğini gösterdiğini belirtti.

Değer yatırımı yapmayı tercih edenler için bu tür fırsatların çekici olabileceğini savunan Midas, hangi şirketlerin bu kriterlere uygun olduğunu Fiyat/Kazanç (F/K) oranı, Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) oranı, Firma Değeri/FAVÖK oranı ve öz sermaye gibi verilerin gösterebileceğini aktardı.

Cazip Çarpanlı 5 BIST 100 Şirketi
KAYNAK: Midas

Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullanıldığında, 5 hissenin öne çıktığına dikkat çekti. İşte öne çıkan cazip çarpanlı 5 BIST 100 şirketi;

  • Türk Hava Yolları A.Ş. (THYAO)
  • TÜPRAŞ – Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS)
  • Anadolu Efes (AEFES)
  • Doğuş Otomotiv (DOAS)
  • Odaş Enerji (ODAS)

Midas yazısında THYAO paylarının piyasa değerinin 449,2 lira, F/K oranının ise 2,76 seviyesinde olduğunu kaydetti. PD/DD oranının ise 1 olduğunu vurgulayarak, firma değeri/FAVÖK oranı için 6 değerine işaret etti. Bu kapsamda THYAO paylarının öz sermaye kârlılığının yüzde 51 olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

TUPRS paylarının piyasa değerinin 368,8 lira olduğu, F/K oranınınsa 6,88 olduğu aktarıldı. TUPRS için PD/DD oranının 1,8 olduğu belirtilerek, firma değeri/FAVÖK seviyesinin 3,2 olduğu bildirildi. Böylece şirketin öz sermaye kârlılığı yüzde 28,3 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın