Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Havacılık Sektöründe Hızla Büyüyor! Bu Şirketler Öne Çıkıyor

Türkiye havacılık sektöründe hızla ilerlerken, sektörün şirketleri yatırımcıların dikkatini çekiyor. İşte sektörün favori hisseleri...
Türkiye Havacılık Sektöründe Hızla Büyüyor! Bu Şirketler Öne Çıkıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, havacılık sektöründe attığı adımlar ile adından söz ettiriyor. Teknolojik gelişmeler yakından takip edilerek entegrasyon süreci hızlı bir şekilde ilerledi. Özellikle pandemi sonrasında turizmin canlı tutulması amacıyla cesur yatırımların olumlu sonuçları görüldü. Türkiye, havacılık sektöründe ilerleme kaydederken, sektörün önde gelen şirketleri ise yatırımcılar tarafından dikkat çekiyor.

Havacılık sektöründe hızlı büyüme ülkeyi, Avrupa pazarında baskın bir oyuncu haline getirdi. İstanbul Havalimanı’nın Avrupa’nın en yoğun havalimanı olarak öne çıkması bu gelişmelerin bir sonucu olarak kaşımıza çıkıyor.

Havacılık sektörü Nisan ayı performansı ile gözleri doldururken, bu pozitif seyir şirketleri de etkiledi. Borsada hisseleri işlem gören şirketler söz konusu dönemde kayda değer yükselişler gösterirken bu durum hissedarları mutlu ediyor.

Borsa İstanbul'da İşlem Gören Havacılık Şirketleri
Kaynak: Midas

Borsa İstanbul’un Havacılık Şirketleri Dikkat Çekiyor

Midas’ta  Borsa İstanbul’da işlem gören havacılık sektörünün favori hisselerini paylaştı. Bu hisselerden biri 20 milyar dolarlık anlaşma ile gündemde yerini alan Türk Hava Yolları (THYAO) oldu.

Türk Hava Yolları

Piyasa değeri 447,1 milyar TL olan Türk Hava Yolları net kârını yüzde 244 artırdığını duyurmuştu. Ayrıca şirket yatırımların ne kadar etkili kullanıldığının bir çıktısı olan öz sermaye kârlılığı ile sektörün öncüsü konumunda.

GCM Yatırım Banner

Şirketin borsada işlem gören THYAO hisselerine bakıldığında yeni yıla güçlü bir giriş yaparak bu seyrini Nisan sonun kadar taşıdığı görüldü.

2024’e 272,75 TL’den giriş yapan hisseler Nisan ayını 326 TL’den kapattı. Hisselerin yıllık primi yüzde 150,19 oldu.

Pegasus

Bir diğer hisse 2024’ün ilk çeyreğinde 103 milyon euroluk net dönem zararı açıklayan Pegasus (PGSUS) karşımıza çıkıyor.

Bilançosu ile yatırımcıyı şaşırtan PGSUS’un piyasa değeri 102,6 milyar TL. Bu hafta bedelsiz sermaye artırımını duyuran ve hisseleri kırmızı alarm veren PGSUS, haftanın son işlem gününde bu kayıplarını toplamaya başladı.

Hisseler günün ikinci yarısında 1026 TL’ye kadar tırmanırken, bu seviyeden gerileyerek 1002 TL’ye kadar düştü. Hisseler yatırımcıya yıllık bazda yüzde 133,02 prim sağladı.

Tav Havalimanları

Bu hafta HSBC Global’in hedef fiyatını artırdığı TAV Havalimanları (TAVHL) Borsa İstanbul’da işlem gören havacılık şirketi olarak öne çıkıyor.

Piyasa değeri 80 milyar TL olan şirketin hisseleri yılbaşından bu yana yükseliş trendini sürdürüyor. Yeni yıla 108 TL’den giren hisseler Nisan ayını 219 TL’den kapattı. Mayıs ayında da yeşilleri yakarak ilerliyor.

Hissedarlarına yıllık bazda yüzde 222,83 prim kazandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.