Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez Yüksek Enflasyon Beklentisini Değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın artırdığı sene sonu enflasyon hedefine ilişkin iktisat uzmanı Mahfi Eğilmez’den değerlendirme geldi.
Mahfi Eğilmez Yüksek Enflasyon Beklentisini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’ın, yılın ikinci enflasyon raporu sunumunda yaptığı açıklamalar yorum almaya devam ediyor. Karahan’ın, 2024 sonundaki enflasyon hedefini 2 puan yükselterek yüzde 38’e çıkarması ve enflasyonda üst bandın yüzde 42’de sabit tutulması kararlarını Dr. Mahfi Eğilmez değerlendirdi.

İktisat uzmanı Eğilmez, Merkez Bankası’nın enflasyonu yüzde 38’e indirme planının mümkün görünmediği çıkışını yaptı.

Ekonomi yönetiminin gittiği yolda olumlu gelişmelerin de yaşandığını söyleyen eski Hazine Müsteşarı, enflasyon canavarını yenmenin ise kolay olmayacağı mesajını paylaştı.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, olumlu giden gelişmeleri şöyle özetledi:

“Kur korumalı mevduat (KKM) dahil olmak üzere dolarizasyon oranında az da olsa bir gerileme var. İşsizlik oranı düşüyor. TCMB’nin swap hariç net rezerv açığı azalıyor. Türkiye’nin risk primi (CDS primi) aşırı riskli ekonomi görüntüsünden çıkmış bulunuyor. Kredi derecelerimizde iyileşme var.

GCM Yatırım Banner

Madalyonun diğer yüzünde ise nakit dengesi olduğunu belirterek, Ocak – Nisan 2024 döneminde Hazine nakit dengesinin 807 milyar TL açık verdiğine atıf yapan Eğilmez, “Bu kadar büyük Hazine + nakit açığıyla enflasyonu yıl sonunda yüzde 38’e indirmek mümkün görünmüyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.