Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Birliği Rüzgarları Esiyor! Miçotakis Türkiye’ye Geliyor

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde ekonomik iş birliğinin önemli bir dönemine girilirken, Miçotakis'in yarınki Türkiye ziyareti dikkat çekiyor. Detaylar haberde;
İş Birliği Rüzgarları Esiyor! Miçotakis Türkiye’ye Geliyor
HABER GİRİŞ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis yarın Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyarette, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi ve ticaret hacminin artırılması gündemde önemli bir yer tutacak.

2023 yılında Türkiye ve Yunanistan arasındaki dış ticaret hacmi 4,1 milyar doların üzerine çıkarken, iki ülke arasındaki ticaretin 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda gerçekleşecek ziyarette, karşılıklı doğrudan yatırım avantajları ve ticaret potansiyelinin ele alınacağı kaydedildi.

Ekonomim haberinde ziyarette sağlık, çevre, kültür ve sanat, turizm, ekonomi ve ticaret gibi birçok alanda iş birliği potansiyeli üzerinde durulacağına işaret etti.

Ayrıca 2021’de başlatılan ve ticari ilişkilere ivme kazandırması beklenen “pozitif gündem” girişiminin, karşılıklı ziyaretler ve iş birliği anlaşmalarıyla güçlendirilmesi hedefleniyor.

Ticaret Hacminin 10 Milyar Dolara Çıkarılması Hedefleniyor

Yunanistan’a geçen yıl yapılan ihracatın 2 milyar 609 milyon 889 bin 468 dolar olduğu belirtilirken, Türkiye’nin Yunanistan’dan ise 1 milyar 495 milyon 449 bin 41 dolarlık ürün satın aldığı anımsatıldı. Bu rakamların artırılması ve ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner

Demir ve çelik, 2023 sonu itibarıyla 246 milyon 744 bin 317 dolarla ihracatta ilk sırada yer aldığı anımsatıldı.

Bu sektörü 233 milyon 581 bin 399 dolar ile “motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı” ve 210 milyon 990 bin 642 dolarla ise “plastikler ve mamulleri” takip ettiği belirtildi.

Türkiye’nin ise bu dönemde Yunanistan’dan 553 milyon 330 bin 260 dolarlık “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mum” satın aldığı bildirildi.

Bunu ise 214 milyon 298 bin 785 dolarla pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ürünlerinin izlediğine vurguda bulunuldu.

Turizm alanında da işbirliğinin artması dikkat çekiyor. COVID-19 salgını sonrasında Yunanistan vatandaşlarının Türkiye’ye olan ziyaretlerinde artış yaşandığı hatırlatıldı.

Geçen yılın aynı dönemine göre Yunan turist sayısında önemli bir artış yaşandığı ifade edilirken, bu artışın turizm sektöründe iş birliğinin daha da güçlenmesine katkı sağlaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.