Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Temmuz’da Yüzde 3,3 Düşüşle 80,7 Oldu

Bir önceki ay 83,4 olan ekonomik güven endeksi, Temmuz’da %3,3 oranında azalarak 80,7 seviyesinde gerçekleşti.
Ekonomik Güven Endeksi Temmuz’da Yüzde 3,3 Düşüşle 80,7 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüketici, reel kesim, hizmet, inşaat ve perakende ticaret sektörleri olmak üzere toplamda 20 alt endeksin hesaplanmasıyla hazırlanan ekonomik güven endeksi rakamları açıklandı. Haziran ayında 83,4 seviyesinde gelen ekonomik güven endeksi, Temmuz’da %3,3 oranında azalarak 80,7 oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekonomik güven endeksindeki düşüş bu ay da devam etti.

Ekonomik Güven EndeksiSon dönemde enflasyon görünümünde iyileşme ve döviz kurlarında düşüş olmasına rağmen vatandaşın ekonomiye olan güveni zayıflamaya devam etti. Bunda işsizlik oranlarının halen çift hanede olması, kapanan iş yeri sayısındaki artışlar, alım gücündeki zayıflama gibi faktörlerin etkisi oldu.

Buna göre bir önceki ay 83,4 olan ekonomik güven endeksi, Temmuz’da %3,3 azaldı ve 80,7 seviyesine geriledi. Düşüşü tetikleyen kalemler reel kesim, tüketici, hizmet ve perakende olurken, inşaat sektörü güven endeksi pozitif yönde etkiledi. Haziran’da 50,4 olan inşaat sektörü güven endeksi Temmuz’da %3,8’lik bir artışla 52,4’e yükseldi.

Söz konusu dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya kıyasla 3 puan azaldı ve 96,6’ya geriledi.

Ekonomik Güven Alt KalemlerHaziran ayında 99,6 olan reel kesim güven endeksi Temmuz’da düşüş gösterdi. Endeksi negatif yönde etkileyen kalemler arasında; son üç aydaki toplam sipariş ve mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki mevcut mamul mal stoku, ihracat sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

Haziran ayında 57,6 seviyesinde gelen tüketici güven endeksi, bu ay %2’lik bir düşüş sergiledi ve 56,5’e geriledi.

Tüketici Güven EndeksiEndeksi oluşturan parametrelere detaylıca baktığımızda, halkın gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi %1,7 azalarak 77’ye geriledi. Genel ekonomik durum beklenti endeksi ise bir önceki aya göre %0,8 oranında düşüşle 73,4’e geriledi. Son olarak tüketici güven endeksi alt kalemleri arasında yer alan işsiz sayısı beklenti endeksinde de düşüş olduğunu görmekteyiz.

İşsiz sayısı beklenti endeksi Haziran verilerine kıyasla %1,3’lük düşüşle 55,6’ya geriledi. Ekonomik güven endeksini aşağı yönde etkileyen bir diğer sektör hizmet oldu. Haziran’da 85,4 olan hizmet sektörü güven endeksi, Temmuz’da %2,2 azalarak 83,5’e geriledi. Perakende ticaret ise %3’lük gerileme ile 93,2’den 90,4’e indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu