Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Haziran’da 83,4’e Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ekonomik güven endeksi bir önceki aya kıyasla %7,6 oranında artarak 83,4 puana yükseldi.
Ekonomik Güven Endeksi Haziran’da 83,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her ayın son haftası duyurduğu ekonomik güven endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre 2019 yılının Haziran ayında; tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeksin hesaplamasıyla hazırlanan ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre  %7,6 oranında artarak 83,4 oldu. Endeks Mayıs ayında 77,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Mayıs ayında 55,3 olan tüketici güven endeksi, Haziran’da %4,3 oranında artarak 57,6’ya yükseldi.

Ekonomik Güven EndeksiTüketicilerin aylık eğilim anketi, maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri, gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruflarına bakılarak hesaplanan tüketici güven endeksi, Haziran’da 57,6 puana yükseldi.

Önümüzdeki 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Mayıs ayındaki 70,14 seviyesinden %5,9 oranında artış sergileyerek 78,3’e çıktı. Mayıs ayında 70,14 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise Haziran’da %5,4 artışla 73,9’a yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksi bir öncesi aya kıyasla %1,3 oranında artış göstererek 50,4 seviyesine yükseldi.

Alt KalemlerTüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini gösteren ekonomik güven endeksini oluşturan alt kalemlerin hepsinde Haziran’da artış oldu. Bu dönemde Mayıs ayının rakamları ile karşılaştırma yapıldığında reel kesim güven endeksi 3,6 puan artarak 102,5 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 4,9 puana tekabül eden %5,2’lik artışla 99,6’ya çıktı.

Söz konusu dönemde hizmet sektörü güven endeksi %7,5 oranında artışla 79,4’ten 85,4’e, perakende ticaret sektörü güven endeksi ise %3,7’lik artışla 89,9’dan 93,2’ye yükseldi. Ekonomik güven endeksi 100’den yukarı yönlü uzaklaştıkça genel ekonomiye duyulan iyimserliğin arttığını, aşağı doğru uzaklaştıkça genel ekonomik duruma duyulan kötümserliğin arttığını ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu