Yatırım yapmaya başla!

E-Ticaret Sitelerinin Geçmesi Gereken 7 Temel Süreç

E-Ticaret Sitelerinin Geçmesi Gereken 7 Temel Süreç

Günümüzde çok fazla e-ticaret sitesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bir web girişimi planlayan veya internetten para kazanmayı aklına getiren hemen herkes ilk olarak bir e-ticaret sitesi açmayı düşünür. Elbette her site başarılı olmaz ve bunun birçok nedeni olabilir. Ama bazı siteler vardır ki, benzerlerinden sonra çıksa bile müşteriler tarafından çok sevilir ve başarılı olur.

Başarılı olan e-ticaret sitelerinin geçtiği temel bir süreç vardır. Bu süreci atlar, görmezden gelir, bilmez veya eksik olarak uygularsanız, başarıyı yakalamanız neredeyse imkansız olacaktır. Bu noktada da web girişimleri, müşteri tepkisi, internet ve ticari konularda bilginiz olması gerekiyor. İki konuda sahip olduğunu bilgileri birlikte harmanladığınızda da başarılı olma ihtimaliniz artıyor.

Bu yazımızda sizlerle bir e-ticaret sitesinde uygulanması gereken temel süreçlerden bahsetmek istiyorum:

1 Google Webmaster Tools Kullanımı

Google Webmaster Tools KullanımıÜcretsiz Google servislerinden biri olan Webmaster Tools, sitenizi arama motoru aracılığıyla izlemenizi, kontrol etmenizi sağlar. Sitenize indeks atmanızı kolaylaştırır ve çıkan hataları, yüklenmeyen sayfaları görmenizi sağlar. İçeriklerinizin analizini yapabilir ve hangi anahtar kelimelerden sitenize ziyaretçi geldiğini gösterir. Bu şekilde de sitenizi ve ürünlerinizi analiz edebilirsiniz.

SEO (arama motoru optimizasyonu) sorunlarınızı çözmez; ama haberdar olmanızı sağlayarak önlem almanızı sağlar. Sitenin, ürünlerin, sayfaların SERP’lerde nasıl durduğunu bilmeniz gerekiyor. Ayrıca popüler sayfaları, anahtar kelimeleri, söz öbeklerini ve müşteri ilgisini çeken konuları da belirlemelisiniz. İşte Google Webmaster Tools size bunları verebilir.

2 Periyodik SEO Analizi

Periyodik SEO AnaliziSitenizin mevcut kod ve içeriği zaman içerisinde istemsiz olarak değişim gösterir. Özellikle kod kısmıyla ilgilenen sorumlu kişiler, kötü niyet beslemese bile başka bir işlem yaparken, diğer tarafın sorun çıkarmasına neden olabiliyor. Bu anlamda da SEO analizleri, size aradığınız bilgileri verecektir. Elbette bu sonuçları yorumlamak da size kalmıştır veya bu konuda uzmanlara danışmanız gerekecektir.

E-ticaret sitenizdeki ekonomik hedefleriniz ile ilgili her şeyin planlı olması gerekiyor ve sizin de bundan emin olmanız. Belli periyotlarda sitenize SEO analizi yapmanız, planlarınızı etkileyecek sorunları görmenizde yardımcı olacaktır. Sonuçlara göre sitenizi yeniden düzenleyebilir ve yenilikler hazırlayabilirsiniz.

3 SEO Araçlarına Yatırım

SEO Araçlarına YatırımSearch Metrics, Raven SEO Tools, Moz gibi SEO araçları sorunlarınızı gözler önüne sermek için birebirdir. Sorunları ortaya çıkarırlar, çözüm yolu üretebilmeniz için öneriler sunarlar. SEO araçlarını tanımanız ve buna göre yatırımınızı yapmanız gerekiyor. Her araç farklı alanlarda güçlü olabilir ve bunu göz ardı etmemelisiniz. E-ticaret konusunda artık uzman diyeceğimiz kişiler ise bu SEO araçlarından oluşan bir kombinasyonu kurmanız taraftarı.

4 Eyleme Geçmek

Eyleme GeçmekÇeşitli şekillerde elde ettiğiniz verileri görüntülemek işinizi çözmez. Bu verilere göre belli bir eylem planı gerçekleştirmelisiniz. Eyleme geçmenin gerekli olduğu alanları belirlemeniz gerekiyor. Örneğin bir SEO aracını kullanırken, neye – neden bakacağınızı bilmelisiniz. Bilmek işinizi kolaylaştırırken, bilmemek aklınızı daha da yoracaktır. Benzer veya çift indeks, Google cezaları, indeks sorunları ve silinmesi gibi birçok hata web dünyasında sizi bekliyor. Bu sorunları önce tanımanız, sonra sitenizi analiz etmeniz ve eyleme geçmeniz gerekiyor.

5 Veri Analizi Yapmak

Veri Analizi YapmakSitenizde hangi alanların geliştirilmesi gerektiğini önem derecelerine göre belirlemeli ve bunun için panolar hazırlamalısınız. Ürün kapsamınıza göre elde edeceğiniz verilerle, site tasarımı gibi konularda elinize geçen verileri birbirinden ayrı analiz edip, sonrasında bir bütün haline getirmeniz gerekiyor. Veri analiz araçlarını kullanabilir ve e-ticaret siteniz ile ilgili temel sorunları çözümleyebilirsiniz.

6 Siteyi Test Etmek

Siteyi Test EtmekKendi sitenizi, önce kendiniz test etmelisiniz. İlgilendiğiniz alan ve sizin için önemli olan ürün segmentini belirlemelisiniz. Spesifik ve alt kategoriler üzerinden analizler yapmalısınız. Bu aşamada Screaming Frong SEO Spider gibi ürünleri kullanarak sayfalar ve bölümler ile ilgili sorunları ortaya çıkarabilirsiniz. Bu aşamada doğru ilerlerseniz, kolay çözülen site kaynaklı hataları bulabilir ve çözebilirsiniz.

7 Mobil Tema Kullanmak

Mobil Tema KullanmakMobil aracılığıyla kullanılan internet düşünüldüğü zaman artık web sitelerinin bunun üzerine kurulması gerektiğini göreceksiniz. Ekstra bir maliyet olarak görülebilir; ama mobilden elde edeceğiniz hit, diğer araçlara göre daha fazla olacaktır. Ayrıca 2015 Nisan ayında Google, sitelerin mobil uyumlulukları ile ilgili bir algoritma yayınladı.

E-ticaret sitenizin, mobil uyumlu bir temaya sahip olması gerekiyor. Mümkünse bir mobil uygulama yazdırabilirsiniz. Mobil kullanım deneyimini maksimum seviyeye çıkarmalı ve sitenizin gerekli hıza sahip olmasını sağlamalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum