Yatırım yapmaya başla!

Dünyadaki Kadın Girişimcilerin 3’te 1’i Cinsiyetçi Yaklaşımlarla Karşılaşıyor

HSBC tarafından yapılan bir araştırma, kadın girişimcilerin 3’te 1’inden fazlasının işleri için sermaye tedarik etmeye çalışırken cinsiyet yanlılığı yaşadığını gösterdi.
Dünyadaki Kadın Girişimcilerin 3’te 1’i Cinsiyetçi Yaklaşımlarla Karşılaşıyor

Yapılan yeni bir araştırma, kadın girişimcilerin 3’te 1’inden fazlasının işleri için sermaye tedarik etmeye çalışırken cinsiyet yanlılığı yaşadığını gösterdi. Salı günü yayınlanan HSBC çalışmasında, uluslararası emsalleriyle karşılaştırıldığında yatırım ararken en çok İngiliz ve Amerikalı kadınların önyargılara karşılaştığı aktarıldı.

HSBC, Haziran ve Temmuz ayları arasında Kuzey Amerika, Orta Doğu, Avrupa ve Asya’da 8 ülkede neredeyse yarısından fazlası kadın olan 1.200’den fazla girişimciyle anket yaptı.

Banka aynı zamanda Avrupa ve Asya’daki kadın iş liderleriyle derinlemesine görüşmelerde bulunarak daha geniş bir anket de düzenledi.

HSBC Kadın Girişimci Anketi Sonuçları İngiltere’de kadınların %54’ünün finansman turu sırasında yatırımcıların önyargılarına maruz kaldıkları belirtilirken, ABD’deki kadın girişimcilerin %46’sı cinsiyet yanlılığı yaşadığını söyledi. Raporda Çin’de ticari yatırım arayan kadınların en düşük önyargı seviyelerini deneyimledikleri, ülkedeki kadın girişimcilerin yalnızca yüzde 17’sinin cinsiyet önyargısı hissettiği belirtildi. Kısacası, kadın girişimcilerin cinsiyet yanlılığıyla en çok karşılaştıkları ülkeler sırasıyla İngiltere, ABD, Singapur, Hong Kong, BAE, Suudi Arabistan, Fransa ve Çin oldu.

Anket katılımcılarının, yatırımcılardan en az 100 bin euro sermaye teminatı almış girişimcilerden oluştuğu bilgisi ayrıca verildi.

HSBC Kadın Girişimci Anketi Yatırımcıların cinsiyet önyargıları genellikle girişimcilerin aile durumlarına ve onların işletme liderleri olarak güvenilirliklerine ilişkin sorular şeklinde geldi. Araştırmaya katılan kadın katılımcılar, erkeklere daha çok iş fikirleriyle ilgili sorular yöneltilirken kendilerinin daha çok kişisel yaşamlarıyla alakalı sorularla karşılaştıklarını öne sürdü.

HSBC raporda, girişimciliğin bugün bir bütün olarak gelişirken kadın girişimcilerin anlaşma akışının yalnızca yüzde 3’ünü temsil etmesinden dolayı endişelendiğini vurguladı. HSBC, yatırımcıların önyargılarının aynı zamanda kadın girişimcilerin erkek meslektaşlarına kıyasla daha az sermaye almalarına yol açtığını da kaydetti. ABD’de bu tutarsızlık yüzde 8’ken, sonraki en büyük yatırım açığı sırasıyla yüzde 7 ve 6 ile Fransa ile İngiltere’den geldi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kadınlarınsa fon sağlama hedeflerinin en yüksek oranına ulaştıkları söylendi. Her iki ülkede de kadın girişimciler, yatırımcılardan sermaye hedeflerinin ortalama %45’ine ulaştığını bildirdi. En başarılı kadın girişimciler ise hedeflerinin yüzde 40’ına ulaşanların bulunduğu Çin’den çıktı. Küresel olarak ise kadınların yüzde 57’sinin yatırımcılardan istediği sermayeyi elde ettiği, erkeklerinse yüzde 61’inin hedefe ulaştığı dile getirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum