Yatırım yapmaya başla!

Doların Güçlenmesi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Doların Güçlenmesi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin’in büyüme hususunda farklı yollara yönelmesi doların güçlenmesi anlamına geliyor. Bu gelişmeyi göz ardı eden yatırımcılar, doların artışını kaybedeceğine dair birçok söylenti çıkarmış durumda. Oysaki doların yükselmesini sağlayacak trilyonlarca sebep sayılabilir.

Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomisti Stephen Jen’in yorumuna göre; tüm dünya dolardaki düşüş beklentisiyle kısa pozisyon yatırımlarına yönelmiş durumda, bu da dolara karşı bastırılmış bir talebin olduğunun göstergesi. Bu talep belki de yıllarca sürecek bir yükselişe zemin hazırlıyor. Kısa pozisyonların kapanması doların yükselmesini sağlayacak. Buna ilaveten Jen doların Euro karşısından önümüzde 3 ay içinde % 9 yükselerek, 96 sente gelebileceğini tahmin ediyor.

Bank of International Settlements (BIS) verilerine göre, ABD dışındaki ülkeler ve şirketlerin önümüzdeki yıllar içerisinde ödemesi gereken 9 trilyonluk bir borcu bulunmaktadır.

Doların bir önceki 10 yıllık dönemde, dolar rezervlerindeki payı % 73 iken, şuan % 63 seviyelerinde düşmüş durumda.

ABD perakende satışlarının beklenildiği gibi gelmesi Fed’in faiz artırımına bu yıl içerisinde gideceği söylentilerini destekler durumda. Bu gelişmeler ise doların güçlenmesini sağlıyor. Dolar bir ay içindeki ilk haftalık yükselişini koruyor.

Deneyimli analistlerden Toshiya Yamauchi; tüm piyasanın Fed’in yapacağı faiz artırımının zamanı konusunda bir ipucu beklediğini, Çin ekonomisi ile ilgili yaşanan endişelerin dolar ve yen alımına yöneltebileceğini ifade etti.

Dolar Spot Endeksi 2014 yılının ortasından bu yana yaklaşık % 20’lik bir büyüme sergiledi. % 0.3 yükselen endeks bugün Londra saati ile 06:42’de 1,208.29 puanı gördü. Dolar Euro karşısında % 0.2 değer kazanarak 1.0586 dolardan işlem gördü. Yen karşısında ise % 0.2’lik bir artışla 120.41 yene geldi.

Bir önceki hafta 226,560 seviye ile rekora ulaşan uzun pozisyonlar, 8 Nisan itibariyle 215,258 seviyesini gördü. Uzun pozisyon sayısının rekor seviyeye ulaşmasında etken, doların Euro karşısında yükseleceği beklentileri oldu.

Doların yükselmesi emtia fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesine neden oluyor. Bu da Brezilya gibi üretici ülkelerin ve dolar ile borçlanmış şirketlerin zarar görmesi anlamına geliyor.

New York’taki Deutsche Bank Securities Inc. Baş stratejisti Peter Hooper; “Dolardaki yükseliş dünyayı kazananlar ve kaybedenler olarak ikiye bölüyor” şeklinde çarpıcı bir yorumda bulundu.

Dolardaki yükseliş ile birlikte yatırımcılar portföylerini dengelemeye başladı. Euro Stoxx 50 Endeksi bu yıl % 21 yükseldi. Doların 6 para birimi karşısındaki durumunu takip eden ABD Dolar Endeksi ise, 6 Mayıs 2014’ten bu yana % 25’lik bir yükselme sergiledi. Son olarak Standard &Poor’s 500 Endeksi bu yıl içerisinde % 2.1 yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum