Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL BDDK’nın Swap Hamlesiyle 5,91’e Geriledi

ABD ile gerilimin artması dolar kurunu 5,95’e yaklaştırırken, BDDK’nın dün attığı swap adımı kurun ateşini söndürdü. Dolar bu tedbir ile 5,91’e çekildi.
Dolar/TL BDDK’nın Swap Hamlesiyle 5,91’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Perşembe günü yaptığı duyuruda vadesine 7 gün ve daha az bir süre kalan TL satım swap işlemlerinde limiti %10 olarak belirlediğini bildirdi. Türk lirasının son günlerdeki düşüşünün önüne geçmek için atılan bu adım etkisini gösterirken, dolar 5,94’lü seviyelerden düşüşe yönelerek 5,91’e geriledi.

Perşembe günü 5,9435 liradan kapanan dolar, haftanın son işlem gününe daha düşük seviyeden başladı.

Dolar GerilediGeçtiğimiz hafta sonu ABD Kongresi sözde Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarını kabul ettiğini açıkladı. Hemen ardından ise hafta içinde Türkiye’ye yaptırımları da kapsayan ABD Savunma Bütçesi Senato’dan geçti.

ABD tarafında gerçekleşen bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tepkilerini paylaşırken, iki ülke arasında gerilimin artması Türk lirası üzerinde baskıya neden oldu. Dolar kuru hafta başından bu yana yükseliş gösterirken, 5,95 seviyelerine kadar dayandı.

TL’nin dün dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası olmasının ardından, kurdaki yükselişin önünü kesmek için BDDK’dan swap hamlesi geldi. Swap işlemlerinde limitin kısıtlanmasının ardından düşüşe geçen dolar, bu sabah 5,9107’ye kadar geriledi. Saat 11:42’de 5,9197 seviyesinden işlem gören dolar, açılışın ardından 5,9451’i test ederek, yukarı yön isteğinin korunduğunu gösterdi.

TL üzerindeki baskıları silmede BDDK’nın aldığı önlemin tek başına yeterli olmayacağı düşünülüyor.

Dolar KuruÜnlü Menkul Değerler tarafından yapılan değerlendirmede, %10 olarak belirlenen swap limitinin fonlama maliyetinin daha fazla düşmesini engelleyeceği belirtildi. Bu durumun lira üzerinde olumlu etki yaratmasına karşın tek başına yeterli olmayacağı ve sadece yükselişin hızını keseceği bildirildi.

Kurum analistleri doların 5,9430 seviyesinin altında kaldığı sürece risklerin çok fazla büyük olmayacağını öngörüyor. Şu dakikalarda lira %0,4 artıya geçerek gelişmekte olan ülke paraları arasında, dolar karşısında en fazla değerlenen para birimi konumunda. Anadolu Yatırım analistlerinin günlük notuna baktığımızda kurda 5,9100 – 5,9000 – 5,8800 aralıklarının destek, 5,9450 – 5,9500 – 5,9600 aralıklarının ise direnç seviyeleri olarak izlendiğini görmekteyiz.

Kurum analistleri yılın son günlerinde sıcak para girişinin olmamasının kuru yukarı çektiğini ifade ediyor. Buna ilaveten TCMB’nin 200 baz puanlık faiz indirimi sonrasında reel ve mevduat faizlerinin düşmesinin ve ABD yaptırım tehditlerinin de lira üzerinde baskı yarattığı belirtiliyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Kongresi’nin kararlarını kınadıklarını belirterek, tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami AksoyEn son gerçekleşen sıcak gelişmeye göre Dışişleri Bakanlığı ABD’deki Tahsisatlar Yasa Tasarıları ile ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, bütçe belirleme sürecine siyasi emellerin karıştırılmış olmasının kınandığı belirtildi.

Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu’nda alınan kararların Türkiye ile olan ilişkilerin zedelenmesi için atılmış adımlar olduğunu söyledi. F-35 uçaklarının alınmasının haksız yere engellenmesi ve Doğu Akdeniz’deki işbirliği girişimlerinin baltalanması gibi davranışların öncelikle Amerika’nın kendi çıkarlarına zarar verdiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu