Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar FED’in Nisan Kararı Sonrası 5,97’lerdeki Seyrini Koruyor

FED’in faiz oranlarında değişikliğe gitmediği ve sabırlı duruşunu koruduğu açıklamaları sonrasında hafif yükselen dolar, bu sabah 5,97 lirada, yukarı yönde seyrediyor.
Dolar FED’in Nisan Kararı Sonrası 5,97’lerdeki Seyrini Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası FED Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), dün akşam Nisan ayı toplantısına ilişkin kararını açıkladı. İki gün süren toplantının ardından politika faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini duyurdu. Buna göre federal fonlama oranı %2,25 – 2,50 arasında bırakıldı.

Piyasaların beklentisi de FED’in faiz değişikliği yapmaması yönündeydi. Ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın her defasında faizlerin indirilmesi gerektiği söylemine ters gelen karar sonrası dolar 5,94’ten 5,96’ya çıktı. Bu sabah ise 5,97 lira seviyesinde seyrediyor.

FED fonlama faiz oranını değiştirmedi ancak rezerv fazlasına ödenen faiz olan IOER’i %2,40’tan %2,35’e düşürdü.

Fed NisanSöz konusu faiz indiriminin IOER hamlesi fonlama oranını hedeflenen aralıkta tutmak için alındığı belirtildi. Sabırlı duruş ifadesini yineleyen ABD Merkez Bankası, bir önceki toplantıdan bu yana ekonomik faaliyetlerin güçlü bir oranda arttığını, çekirdek ve manşet enflasyonun düştüğünü kaydetti.

FED Başkanı Jerome Powell; “Şu anda politika yaklaşımımızın uygun olduğunu düşünüyor; her iki yönde hareket ettirmek için güçlü bir gerekçe görmüyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump daha önce defalarca kez yaptığı faiz indirimi söylemini, Salı günü yeniden hatırlattı.

Trumfaiz Indirimi GerekTrump, faizlerin bir miktar indirilmesi halinde ekonominin hızla yükseleceğini söyledi. Ancak FED’in en büyük korkusu ve odağı enflasyonda belirlenen %2 hedefi olmaya devam ediyor.

Enflasyondaki düşüşün beklenenden daha kalıcı olabileceği ve sadece enerji fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanmadığı bildirildi. Enflasyonun hedefin altında seyretmeye devam etmesi halinde, endişe duyulacak bir ortamın yaşanacağı aktarıldı.

Dolar FED kararı sonrası 5,94’ten 5,96’ya yükseldikten sonra bu sabah güne yatay bir başlangıç yaptı.

2 Mayis Dolar KuruDün 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle piyasalar kapalıydı. Dolar/TL piyasaların kapalı olduğu gün 5,95 – 5,96 dar bandında seyretti. Akşam saatlerinde FED sonrası hafif yükselen kur bu sabah da açılışı aynı seviyelere yakın yaptı. Saat 09:28’de 5,9731 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru 6,7013’te, sepet kur ise 6,3346’da seyrediyor. Başkan Powell’ın açıklamaları sonrasında hafif yükselen dolar endeksi ise şu sıralarda 97.377 puana gerilemiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu