Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru Büyüme ve Cari Açık Sonrası 5,45’in Altında Seyrediyor

Dolar kuru haftaya 2 önemli verinin gölgesinde başlandıktan sonra çok fazla değişmedi ve 5,45 liranın altında seyrediyor. İşte piyasadan detaylar;
Dolar Kuru Büyüme ve Cari Açık Sonrası 5,45’in Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru yeni haftaya Türkiye ekonomisinin dördüncü çeyrek ve yıllık GSYİH verilerinin gölgesinde başladı. Geçen haftayı 5,4439 liradan sonlandıran kur, büyüme rakamları ve cari açık sonrasında ilk tepki olarak 5,45 liranın üzerine çıkarken, devamında yataya yakın bir seyir izlemeye başladı.

TSİ 10:00’da açıklanan Türkiye ekonomisi büyüme rakamlarının etkisiyle dolar kuru, 5,4617 liraya kadar çıktı.

Büyüme Sonrası Dolar Kuru 5,46Geçen hafta yüzde 1 civarında yükseliş yaşayan kur, 5,48 lira seviyesine kadar çıkmış ve yeniden 5,50 lira üstü seviyelere yönelik yorumlar yapılmaya başlanmıştı. Buna karşın haftanın son işlem gününde ekside seyreden kur, yeniden 5,45 liranın altına gerilemiş ve bu haftaya odaklanmıştı. Geçen hafta S-400 konusundaki gelişmeler ve ABD ile ilişkilere yönelik endişeler yüzünden dolarda yükseliş görülmüştü.

Bugüne ise 5,45 liranın hemen altından başlayan kur, verilerin açıklanma saatine doğru hafif yükseliş kaydetti. Buna karşın Türkiye ekonomisinin beklentiler dahilinde daraldığının görülmesi ile sınırlı bir çıkış gösterdi. 11:30 sularında 5,4286 liraya kadar gerileyen dolar kuru, daha sonra yüzde 0,07 düzeyinde ekside seyrederek 5,4407 liradan alıcı bulmaya başladı.

Dolar, geçen haftanın son işlem gününde açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentiler altında kalmasıyla gerilemişti.

Geçen Hafta Tarım Dışı İstihdam ile DüştüZayıf istihdam verilerinin ardından, Türkiye GSYİH rakamlarının açıklanmasıyla ve Bakan Albayrak’ın ‘en kötüsü geride kaldı’ yorumlarıyla kurun seyri çok değişmedi. Yükseliş hareketinin devam etmesi ile 5,4700 – 5,4800 ve 5,5100 direnç noktaları izlenecekken; düşüşün devamında 5,4200 – 5,4100 ve 5,3900 destekleri takip edilecek.

New York’ta Brown Brothers Harriman döviz strateji birimi küresel yöneticisi Win Thin; Türkiye ekonomisinin resesyonda olduğunu ancak yüksek enflasyon ve zayıf liranın TCMB’yi yakın zamanda faiz indirmekten alıkoyduğunu söyledi. 25 Nisan’da gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında faiz değişikliği yapılmayacağını da sözlerine ekledi.

TL, dolar karşısında yılbaşından beri yaklaşık %2,80 oranında değer kaybederken, en büyük sorunlardan biri akaryakıt fiyatları oldu.

Dolar Yükselişi Akaryakıta YansıdıDolar kurunda görülen yükselişlere paralel olarak akaryakıt fiyatlarına zam geliyor. Benzine bu gece itibarıyla bir zam daha gelmesi beklenirken, en son zam Şubat ayının son haftasında gelmişti. Motorine 28 kuruş, benzine ise 17 kuruş zam yapılmıştı. Şimdi ise benzine 15 kuruşluk bir zammın daha yapılması bekleniyor.

Yeni zamla birlikte benzin fiyatı; Ankara’da 6,49 liradan 6,64 liraya, İstanbul’da 6,43 liradan 6,58 liraya, İzmir’de 6,46 liradan 6,71 liraya çıkmış olacak. Zammın nedeni ise 15 Ocak tarihinden bu yana ilk defa 5,48 lirayı gören dolar olarak açıklandı. Türkiye’de akaryakıt fiyatları; brent petrole, uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarındaki değişime ve dolar kuruna göre belirleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu