Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Derlüks, Yenilenebilir Enerji Sektörü Yatırımlarına İzmir’de Başlıyor

Derlüks Yatırım daha önce açıkladığı yenilenebilir enerji sektörü yatırımlarına İzmir-Seferihisar'da kurulacak GES'ler ile başlayacağını duyurdu.
Derlüks, Yenilenebilir Enerji Sektörü Yatırımlarına İzmir’de Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Derlüks Yatırım Holding Anonim Şirketi, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapılması konusunda atılan adımları paylaştı. Şirketin %45 iştiraki konumunda bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji A.Ş. aracılığıyla güneş enerjisi santralleri (GES) sektörüne yatırım yapmak istediğini daha önce duyurmuştu.

Bu kapsamda İzmir Seferihisar Tepecik Mahallesi’nde kurulacak olan toplam kapasitesi 2.381 MWp olan Durukan GES ve ZMM GES’in 3.270.000 ABD doları bedelle satın alınmasına karar verildiği açıklandı. Satın alma ile ilgili sözleşmenin yapıldığı ve devir işlemlerinin 4 ay içerisinde tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Alınan santrallerin 2022 Mart ayında devreye gireceği söylendi. 10 yıl boyunca 13,3 USD cent/kWh birim fiyattan Amerikan doları bazdalı Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında elektrik üretimi ve satışı yapmak üzere GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş ile sözleşme imzalayacağı da ifade edildi.

Açıklamanın geldiği sıralarda Derlüks Yatırım hisseleri (DERHL) yüzde 0,21 düşüşle 4,85 liradan işlem görmeye başladı.
Derlüks Yatırım Hisseleri Yüzde 0,21 Yükseliş
Kaynak: Investing

Hisseler dünkü işlemlerde 4,82 – 4,89 lira aralığında dalgalandıktan sonra kapanışı 4,86 liradan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise 4,90 liradan yükselişle başlayan hisseler, daha sonra gerilemeye başladı. 4,80 liraya kadar inen Derlüks Yatırım hisseleri bir miktar toparlanarak 4,85 lira sınırında seyretmeye başladı.

İştirakin yaptığı bu satın alma sonucunda, şirketin toplam cirosu ve FAVÖK’ünün olumlu etkileneceği belirtildi. YEKDEM süresince yıllık ortalama 578.000 dolara yakın ciro ve 412.000 dolara yakın FAVÖK elde etmesini beklediklerini söylediler.

Ayrıca Toprak Enerji’nin üretim gücünün 33,698 MWp’ye yükseleceği de açıklandı. Bu şekilde 2022 yılında 55 milyon kWp’yi aşkın üretim yapması ve 7.300.000 dolar gelir etmesinin beklendiği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu