Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dark Web’de Sahte Aşı Sertifikaları Kripto Para Karşılığı Satılıyor

Sahte aşı kartları için Dark Web’de Bitcoin ve Ethereum ile ödeme alınıyor.
Dark Web’de Sahte Aşı Sertifikaları Kripto Para Karşılığı Satılıyor

Geçtiğimiz yıldan bu yana dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi, dijital alanda da etkilerini gösteriyor. Son dönemde pek çok ülke salgına karşı vatandaşlarını aşılıyor. Aşılanan kişilere ise ülkeler arası dolaşmaları için aşı kartları veriliyor. Bu durum dolandırıcıların da dikkatini çekmiş görünüyor.

Yasa dışı platformların bir arada olduğu Dark Web’de sahte aşı sertifikalarının satıldığı ortaya çıktı. Blockchain analitik şirketi Coinfirm, satıcıların Bitcoin, Ethereun, Dash, Litecoin, Tron, Monero ve Zcash dahil olmak üzere bir dizi kripto para ile sahte aşı sertifikası sattığını ortaya çıkardı.

Belirli Aşıların Sertifikaları Satılıyor

Belirli Aşıların Sertifikaları Satılıyor

Coinfirm’in bildirdiğine göre, “COVID-19 Aşı Mağazası” olarak bilinen belirli bir dark web satıcısı, AstraZeneca, Pfizer-BionTech, Johnson & Johnson, Moderna ve Sputnik V’den oluşan aşıları toplu olarak satıyor.

Raporda aşıların yasadışı satışına ek olarak, sahte COVID-19 sertifikalarının satıldığı da belirtildi. Müşterilere sahte sertifikalar satılmakla kalmıyor, aynı zamanda ayrıntıları, belirli durumlarda doktorların imzalarının bulunduğu ulusal sağlık sistemlerine girilebiliyor.

Hileli aşı sertifikaları için fon aldığı belirlenen bir Bitcoin cüzdanı, Hong Kong’da kayıtlı Doğu Avrupa’da hizmet veren bir borsaya ait bulundu. Raporda bu gibi durumlardan dolayı kuruluşların sıkı KYC politikaları oluşturması gerektiğine yer verildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum