Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid Krizi Portekiz Ekonomisini %16,3’lük Tarihi Düşüşe Sürükledi

Portekiz ekonomisi 2020’nin ikinci çeyreğinde diğer ülkeler gibi rekor daralma yaşadı. Detaylar haberimizde;
Covid Krizi Portekiz Ekonomisini %16,3’lük Tarihi Düşüşe Sürükledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 3,8 daralarak en büyük üç aylık düşüşünü kaydeden Portekiz ekonomisi, dün açıklanan verilere göre Nisan-Haziran döneminde çok daha sert geriledi.

Portekiz Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) Cuma günü ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 16,3 düştüğünü ve bunun özel tüketim ve yatırımdaki önemli daralmayı yansıttığını söyledi. İlk çeyreğe kıyasla ise gerileme yüzde 13,9 düzeyinde oldu.

İstatistik kuruluşu; “Salgının ekonomik etkisini yansıtarak, gayri safi yurtiçi hasıla 2020’nin 2. çeyreğinde reel olarak güçlü bir daralma kaydetti” dedi. INE’ye göre daralma esas olarak iç talepteki 11,9 yüzde puanlık düşüşün yanı sıra net dış talepteki 4,4 yüzde puanlık düşüşün olumsuz etkisi ile açıklandı.

INE, mal ve hizmet ihracatında (yüzde 39,6 düşüş) ithalata (yüzde 29i7 düşüş) göre daha fazla düşüş olduğunu belirterek bunun büyük ölçüde yerleşik olmayan turizmin neredeyse durmasından kaynaklandığını söyledi.
Portekiz GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Son rakamlar 31 Temmuz’da yapılan 2. çeyrek GSYİH tahminini bir önceki yıla göre %16,5’e revize etti. INE’ye göre revizyon, başta Haziran ayında mal ve hizmetlerin uluslararası ticaretinden dolayı gerekliydi.

Koronavirüs krizi turizme büyük ölçüde bağımlı olan Portekiz ekonomisini sert vurduğundan rekor bir daralma gerçekleşti. Bu ülkedeki ekonomik etkiler ’emsalsiz’ olmaya devam ederken komşu İspanya’da GSYİH daha da yüksek bir oranda düştü. Gazeteler İspanya GSYİH’sindeki yüzde 18,5’lik düşüşü, şimdiye kadar kaydedilen en hızlı düşüş olarak tanımladı.

Bu arada Euro Bölgesi ikinci çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 12,1, yılık bazda yüzde 15 küçüldü. Almanya yüzde 10,1, Fransa yüzde 13,8, İtalya yüzde 12,4 ve İsveç yüzde 8,6 daraldı. Çoğu ekonomi ikinci çeyrekte resesyona girerken İngiltere ekonomisi de yüzde 20,4’lük rekor düşüş bildirdi.

10 milyonluk nüfusa sahip Portekiz’deki koronavirüs tablosuna bakıldığında ise ülkedeki vaka sayısının 53 bin 981 kişiye, ölüm bilançosunun 1775 kişiye ulaştığı görülüyor. Yeni günlük vakalarda ise son olarak 14 Ağustos’ta 235 kişi rapor edilmiş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu