Yatırım yapmaya başla!

COVID-19, Endonezya’nın Yaklaşık 20 Yıllık Ekonomik Büyümesini Sert Vuracak

Endonezya ekonomisi ilk çeyrekte 2001’den bu yana en yavaş büyümesini kaydederken uzmanlar daha kötüsünü yaklaştığı konusunda uyardı.
COVID-19, Endonezya’nın Yaklaşık 20 Yıllık Ekonomik Büyümesini Sert Vuracak

Tüm dünya pandemiye karşı mücadele ederken arka arkaya açıklanan GSYİH verileri, durumun vehametini gözler önüne seriyor. ABD’den Fransa’ya Almanya’dan İspanya’ya pek çok ülke ilk çeyrekte dev daralmalar açıklarken Endonezya da son 19 yılın en düşük büyümesini kaydetti.

Yüzde 2,9’luk büyüme 2001’den bu yana en zayıf oran olarak belirtilirken geçen yılın aynı döneminde büyüme yüzde 5,07 olmuştu. Önceki çeyrekte büyüme oranı ise yüzde 4,97 idi. Zayıf büyüme pandeminin Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisindeki ticari faaliyetleri durdurmasından kaynaklandı.

Endonezya’nın büyüme hızı birçok ülkeden daha yüksek olsa da koronavirüs krizi ekonominin ana itici gücü olan tüketimi, yatırımı ve kritik emtia ihracatlarını vurdu.

Endonezya İlk Çeyrek Büyüme Bununla birlikte Capital Economic’in kıdemli Asya ekonomisti Gareth Leather, ekonominin ilk çeyrekte nispeten daha iyi durduğunu çünkü ülkenin bazı bölümlerini daha sonra kapattığını söyledi. İkinci çeyrekte ise daha keskin bir daralma öngördü.

Diğer taraftan dünyanın dördüncü en kalabalık ülkesi ilk olarak Mart ayının başlarında koronavirüs vakaları tespit etti ve ayın ilerleyen dönemlerinde yayılımı önlemek için okullarla iş yerlerin kapattı.

Ülkede şimdiye kadar 12 bin 71 vaka, 2197 iyileşen vaka ve 872 ölüm sayısı rapor edildi.
Endonezya Ölüm Sayısı 872
Kaynak: Woldometer

Bank of America ekonomisti Mohamed Faiz Nagutha Endonezya’nın ikinci çeyrek itibarıyla Asya finansal krizinden bu yana ilk teknik resesyonuna girebileceğini dile getirdi. Birinci çeyrek verilerinin mevsimsellikten arındırıldığında büyük olasılıkla daralma göstereceğini ve Nisan-Haziran aylarında çeyreklik bazda yüzde 5’lik düşül olacağını tahmin etti.

Bank Permata ekonomisti Josua Pardede, ülkede kısmi kilitlenmelerin uzatılması ve hükümet teşviklerinin yeterince hızlı çalışmaması durumunda üçüncü çeyrekte durgunluk görülebileceğini bildirdi.

Endonezya Üniversitesi ekonomisti Fithra Faisal Salı günü The Jakarta Post’a verdiği demeçte iyimser konuşmadı.

“İlk çeyrekte ekonomik faaliyetteki ani durma, salgının neden olduğu zayıf GSYİH büyümesinin başlangıcına işaret ediyor. 1998-1999 Asya mali krizinden bu yana en zayıf büyümeye gidiyoruz. Pandemi üçüncü çeyrekte devam ederse ekonominin yüzde 0,8 daralmasını bekliyorum. Bununla birlikte sağlık krizi Haziran ayına kadar azalırsa ekonomi yüzde 1,2 ila 2 arasında büyüyecektir. Virüs krizini önleme tedbirlerini derhal sona erdirmek çok önemli.”

Banka Mandiri ekonomisti Andry Asmoro da ikinci çeyrekteki GSYİH büyümesinin ilk çeyreğe kıyasla önemli derecede düşük olmasının beklendiğini söyledi. Ayrıca COVID-19 salgınının ne zaman sona ereceği konusundaki yüksek belirsizliğin tüm yıl rakamını yüzde 2’nin altına düşürebileceğini ekledi. Hükümetse ülke ekonomisinin bu yıl temel senaryoda yüzde 2,3 oranında genişlemesini, en kötü senaryoda ise yüzde 0,4 daralmasını bekliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum