Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Yuanı Ticaret Savaşı Hakkında Uyarı Sinyali Gönderiyor! 7 Kilit Seviyesi Kırılabilir

Çin’in para birimi, ticaret görüşmelerinde ilerleme için önemli bir barometre pozisyonunda ve şu anda işlerin pek iyi gitmediğinin sinyalini veriyor.
Çin Yuanı Ticaret Savaşı Hakkında Uyarı Sinyali Gönderiyor! 7 Kilit Seviyesi Kırılabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in para birimi, ticaret görüşlerinde ilerleme için önemli bir barometre pozisyonunda ve şu anda işlerin pek iyi gitmediğinin sinyalini veriyor. Soruysa, bu sinyalin kasıtlı verilip verilmediği ve Çinli yetkililerin yuanın dolar karşısında 7 seviyesine ulaşmasını engellemek için devreye girip girmeyeceği.

Sonuçta bu seviye dünya çapındaki piyasalar için kilit seviye haline geldi ve küresel risk piyasalarında olumsuz bir tepki tetikleyebilir. Diğer taraftan, ABD ve Çin ticaret müzakerelerine devam ederken yuan yıl boyunca istikrarlı bir seyir izlemişti.

Fakat Başkan Donald Trump 5 Mayıs’ta yeni tarifelerin haberini verdiğinden bu yana, Çin yuanı ABD doları karşısında yüzde 2.7 oranında değer kaybetti.

Çin Yuanı Tarife Bu Yana Değer Kaybetti Burada Exante Data CEO’su Jens Nordvig; “Açıkçası şu anda tartıştığımız ticaret şoku tam bir ticaret savaşı, dolayısıyla bu çok ciddi bir senaryo. O zaman, başka tarafa yönlendirilebilecek ve hiç de iyi görünmeyen bir yer olan bu müzakere dönemindeyiz. Çinli yetkililerin para birimini sabit tutmak için sıkı bir şekilde mücadele etmek isteyip istemediği de belli değil. Bu, bugün gündeme gelen bir soru” dedi.

Hong Kong’da işlem gören ve uluslararası tüccarlardan daha fazla etkilenen CNH Cuma günü 6,94 seviyelerini görürken, merkez bankası tarafından daha fazla kontrol edilen Çin yuanı 6,91 oldu.

Çin Para Ne oldu

Nordvig diğer seanslardan farklı olarak Cuma günü Çin Merkez Bankası’nın düşüş engellemeye çalıştığına dair bir işaretin olmadığını söyledi. Ayrıca kasıtlı bir eylem olup olmadığını da belirsiz diye nitelendirerek Çinli yetkililerin ticaret gerginliklerine ve ABD’nin Huawei’e sert yaptırımlarına cevap verdiklerini dile getirdi. Neticede zayıf bir Çin yuanınun iki ülke arasında uzun süredir bir kırılma noktası olduğu biliniyordu ki Trump daha önce Çin’i kasıtlı olarak para birimini zayıflatmak ve bunun sonucunda ABD’ye zarar vermekle suçlamıştı.

Çin para biriminin zayıflığının ihracatı daha cazip hale getireceği düşünülürken stratejistler Pekin’in sermaye uçuşundan endişeleneceğini ve bunu riske etmek istemeyeceklerini öngörüyordu.

Çin Para Birimi Zayıflı Faydalanıyor muBannockburn Global Forex’te küresel piyasa stratejisti olan Marc Chandler da; “piyasa, merkez bankasının 7 seviyesini koruma konusundaki kararını test ediyor” diyerek görüş bildirdi. “Bunu birçok yolla, kısmen müdahale yoluyla, kısmen de likidite tahliye edilerek yapacaklar. Bunu iç para piyasasında ve iç Hong Kong piyasasında yapabilirler.” dedi. Nordwig de yuanın gönderdiği sinyalin, Hazine Bakanı Steven Mnuchin ya da Larry Kudlow’un ticaret müzakerelerine ilişkin olumlu yorumları gibi olmadığını vurguladı.

“Çin’e hiç davet edilmemiş gibi görünüyorlar. Eğer Trump ile Jinping’in Osaka’daki görüşmeleri öncesinde müzakere yapılmazsa, toplantı çok riskli hale gelir” dedi.

Ticaret Müzakereleri Uçurumun Kenarına Gidiyor “Eğer Mnuchin önümüzdeki birkaç hafta içinde bazı bölümlerde ilerleme kaydetmezse, uçurumun kıyısına geliriz” diyerek Çinli yetkililerin para birimini yukarı kaldırıp kaldırmayacakları sorusunu da ekledi. Stratejistler yuanın mevcut zayıflığının güçlenen bir dolar ve ticaret savaşı endişelerinden kaynaklandığını söylerken bu durum Çin makamlarına para ve maliye politikalarında daha fazla hamle yapmaları için cesaret veriyor.

Chandler da para biriminin yakında 7 seviyesine meydan okuyacağını öngörerek; “kolay para politikasının beklentileri hepsini satıyor ve görünen o ki ortada bir ticaret görüşmesi yok” dedi.

Çin Yuanı 7 Seviyesini Kıracak “Test edeceğimizi düşünüyorum. Çin’in kararını test edeceğiz. CNY ve CNH 7 seviyesine ulaştığında, bunun bir bükülme noktası olacağı endişesi artacaktır. Bu piyasalar üzerinde dalgalanma etkisi yaratacak. Başka bir istikrarsızlık kaynağı olacak. Geri dönülemeyecek bir karar olacak” diyen Chandler açıklamalarıyla dikkat çekti.

RBC’nin G-10 döviz stratejisi başkanı Adam Cole ise isimsiz yetkililerin Çin Merkez Bankası’nın para biriminin 7 üzerine çıkmasına yakın zamanda izin vermeyeceğini söylediklerini ancak yuanı gelecekte bu seviyeleri kırabileceğine inandığını dile getirdi. “Uzun vadede dolar her şeye karşı çıkarken, bence bu kısıtlama bağlayıcı olmaz” diyen Cole, doların yükselişinin para politikasını konumlandırma, döngüsellik ve ABD ekonomisinin dünyanın geri kalanından daha güçlü görünmesiyle ilgisinin olduğunu belirtti.

Çin’in elindeki ABD hazine tahvillerin azalttığı yönündeki haberlerle ilgili olarak da Cole, ABD hazine tahvillerinin en büyük sahibi olan Çin’e inanmadığın ve ülkenin piyasadan böyle büyük oranda çıkmayacağını kaydetti. “Bu devam eden bir endişe, çoğu insan gibi biz de Çin’in ani bir tasfiye ve hazine tahvillerini dağıtma riskinin olası olmadığını düşünüyoruz. Bu, Çin’in ne kadar kaybedeceği göz önüne alındığında, pire için yorgan yakmaya benzer” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu