Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Yerel Tahvil Piyasası Yatırımcılara Cazip Getiri Seviyesi Sunuyor

BlackRock'a göre; Çin'in onshore tahvil piyasası, yatırımcılara düşük faiz oranı ortamında başka yerde bulamayacakları getiri seviyeleri sunuyor.
Çin Yerel Tahvil Piyasası Yatırımcılara Cazip Getiri Seviyesi Sunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in ekonomisini dışarıya kontrollü bir şekilde açmaya başlaması kapsamında tahvil piyasasında hareketlilik yaşanıyor. Şimdi ise BlackRock’ın bir değerlendirmesi, onshore tahvil piyasasının yatırımcılara başka yerde bulamayacakları getiri seviyeleri sunduğunu gösteriyor.

BlackRock Asya Kredi Başkanı Neeraj Seth, Çin tahvil piyasasının hala oldukça çekici bir konumda olduğunu dile getirdi.
Çin Dünyanın En Büyük İkinci Tahvil Piyasasına Sahip
Kaynak: Invesco

Seth bugün yaptığı açıklamada, Çin’in devasa onshore tahvil piyasasının mevcut düşük faiz oranları ortamında son derece cazip olduğunu ifade etti. Seth, ekonomik veriler ve devam eden para politikası desteğinin sürdürülebilir bir ekonomik toparlanmaya işaret ettiği Çin’deki yerel tahvil piyasası hakkında olumlu bir görüş sunduğunu söyledi.

Seth, “Yüksek nominal getiriye, oranların küresel olarak oldukça düşük olduğu bir ortamda getiri sağlama potansiyeline ve portföy çeşitliliğine sahipsiniz,” ifadelerini kullandı. Yabancı yatırımcıların, Çin onshore tahvillerine yeterince yatırım yapmadığını ve 16 trilyon dolarlık piyasanın sadece %2’sini oluşturduğunu belirtti.

Daha fazla Çin tahvili büyük küresel endekslere dahil edildikçe yabancı katılımın artacağına dikkat çeken Seth, tahvillerdeki durumu detaylıca incelediğini açıkladı.
Çin Tahvil Piyasasının Yatırımcıları
Kaynak: Aberdeen Standard Investment

Buna göre; piyasa hem çeşitlendirilmiş hem de esnek bir portföy oluşturmak için birçok seçenek sunuyor. Bunlar, tahvil yatırımcılarının tipik olarak aradığı en önemli iki özelliktir. Çhina Evergrande Group’a yönelik son endişelere de dikkat çeken Seth, çeşitlendirme ve esneklik ile bu risklerin sınırlandırıldığını ifade etti.

Geçen ay sızdırılan bir belge, Evergrande’nin sözde nakit sıkışıklığı nedeniyle hükümetten yardım istediğini gösterdi. Yatırımcılar arasında şirketin borcunu geri ödeme kabiliyeti konusunda endişeler dile getirildi. Ancak şirket bu iddiaları yalanladı.

Seth, böyle bir olaydan endişe duymayacağını da söyleyerek yatırım yapılacak çok çeşitli Çin tahvili olduğunu vurguladı. Seth, “Tüm bu yelpazeye baktığınızda, oldukça makul gelire sahip çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturabilir ve aynı zamanda çok fazla kendine özgü risk almayabilirsiniz,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu