Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Yeni Kripto Para Birimi Yuanın Küresel Kullanımını Teşvik Edecek

Çin Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay duyurduğu dijital yuanı hakkında dikkat çekici tahminler geldi. İşte yorumlar;
Çin’in Yeni Kripto Para Birimi Yuanın Küresel Kullanımını Teşvik Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li kripto para birimi finansal hizmetler şirketi Circle’ın kurucusu ve CEO’su olan Jeremy Allaire, Çin’in dijital yuanı hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Çin Merkez Bankası’nın geçen ay kendi dijital para birimini piyasaya sürmeye yakın olduğunu duyurması ve hamlenin arkasındaki mantığın döviz egemenliğini korumak olduğunu belirtmesine işaret eden Circle CEO’su, bunun yuanın küresel kullanımını tetikleyebileceğini söyledi.

Çin’in dijital yuanını, hem PBOC hem de ticari bankalar meşru ihraç edenler olacak şekilde iki aşamalı bir sistemle başlatmayı planlamasına vurgu yaparak şöyle konuştu:

Çin Dijital Para Circle CEO Açıklama “Bunun gerçekten çok çeşitli hedeflere ulaştığını düşünüyorum. Ancak bence buradaki en büyük fırsat, bunun Çin yuanının küresel olarak dağıtılması için bir yol olması. Bu, yuanın dünyanın her yerindeki günlük işlemlerde kullanılabileceği bir mekanizma haline geliyor. Ve nihayetinde yuanın uluslararası hale getirmenin temelidir.”

Neticede Pekin son yıllarda yuanın Çin dışındaki kullanımı için daha fazla uluslararası varlık kazanmaya çabalıyordu.

Çin’in Yeni Kripto Para Birimi Yuanın Küreselleştirecek ABD doları şu anda dünyanın rezerv para birimi iken geçtiğimiz haftalarda artan gerilim üzerine Çin, ABD dolarının üstünlüğüne meydan okumak için yuanı küreselleştirebilir şeklinde yorumlar yapılmıştı.

Diğer tarafta PBOC’un ödemeler bölümünün yöneticisi Mu Changchun, yeni dijital para biriminin Facebook’un önerdiği Libra’sı ile benzerlikleri olacağını söyledi. Bunun, merkez bankası tarafından çıkarılan kağıt paralar kadar güvenilir olacağını savunan Changchun, Tencent’in WeChat gibi platformlarında ve hatta internet bağlantısı olmadan kullanılabileceğini bildirdi.

Circle CEO’su Allaire ise Çin’in önerdiği dijital para biriminin, Batı bankacılık sistemini, SWIFT’i ve bunun gibi şeyleri geçtiğini iddia etti. Dijital para biriminin oldukça stratejik olduğunun üzerini çizerek, bunun yetkililerin para arzını daha kolay takip etmesini sağlayacağını ve Pekin’e yolsuzluk, kara para aklama gibi sorunları çözme izni vereceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu