Yatırım yapmaya başla!

Çin Ticaret Savaşına Karşı Kendini Korumak için Konut Piyasasını Kullanacak!

Çin’in yükselen ticaret savaşında Trump’a karşı kendini savunmak için konut piyasasını kullanacağı belirtildi. Detaylar haberimizde;
Çin Ticaret Savaşına Karşı Kendini Korumak için Konut Piyasasını Kullanacak!

Çin’in yükselen ticaret savaşında Trump’a karşı kendini savunmak için emlak piyasasını kullanacağı söylendi. CLSA emlak analisti, Nicole Wong Çin’deki yükselen emlak fiyatlarının ABD ile ticaret savaşının bazı olumsuz yönlerini savuşturmaya yardımcı olabileceğini belirtti.

Buna göre analist, daha pahalı mülklerin alıcıların beklenen fiyatları aşmasını sağlayacağını, yapı işlerini artıracağını ve yerel hükümetin hazinesini destekleyeceğini dile getirdi. Devam eden ticaret savaşında ABD’nin gümrük vergilerinin olumsuz etkilerinden kurtulmak isteyen Çin’in arayışı devam ederken yapılan bu yorumlar dikkat çekti.

ABD ile devam eden ticaret savaşında Çin’in dev konut piyasasını muhtemelen yararlı bir savunma aracı olarak kullanılacağı yazıldı.

Çin Ticaret Savaşında Trump’a Karşı Kendini Savunmak için Konut Piyasasını Kullanacak!Söz konusu sektörün, Çin’in ekonomik kaderi hakkında uzun zamandır endişeli olduğu ama aynı zamanda Çin’in ABD’nin vergi baskılarından kurtulması için geçici bir destek rolü üstlenebileceği kaydedildi. Hong Kong’da yapılan yıllık CLSA Forumu’nda konuşan Wong, dünkü açıklamasında yetkili makamların yükselen emlak fiyatlarını ekonomiyi desteklemesi için teşvikte bulunacaklarını bildirdi.

Gerginlik sürerken Çin emlak piyasası politikasının tersine dönebileceğini vurgulayan analist, bunun nedeni olarak ticaret savaşında vasıfsız kategoride yaşanacak iş kaybını gösterdi.

Çin Emlak Piyasası Politikası Tersine Dönebilir Ve sözlerine diyerek “emlak sektörü bu noktada çok iyi bir değişim olacaktır” devam etti. ABD Başkanı Donald Trump, ülkeler arasındaki ticareti yeniden dengelemek ve Pekin’in ticaret politikaları üzerinde baskı yaratmak için Çin ürünlerine milyarlarca dolarlık vergi getirmeyi hedeflerken, emlak piyasasıyla ilgili yorumlar gözleri konut sektörüne çevirdi.

Öte yandan, Çin kendi tarifeleriyle karşılık verse de Çin’in ABD’ye ithal ettiği ürünlerin ihraç ettiği ürünlerden çok daha az olduğu biliniyordu.

Çin'in ABD'ye İthal Ettiği Ürün İhraç Ettiğinden AzBu yüzden başka çözüm yollarına gidilmiş, örneğin Çin Merkez Bankası dolara karşı yuanı korumak için yeni politikasını duyurmuş, ayrıca bankalar daha çok borç vermeleri için teşvik edilmişti. ABD – Çin ticaret savaşında her gün yeni bir gelişme yaşanırken, analist Wong’un “yükselen emlak fiyatları gelecekteki talebi artırmak gibi çeşitli yollarla ekonomiyi canlandıracaktır” demesi haliyle ilgi çekti.

Pahalı konutların başka bir olumlu sonucunun da tasarrufların bankalardan çıkarak reel ekonomiye taşınması olacağını dile getirdi.

Yükselen Emlak Piyasası Çin Ekonomisine Yardımcı Olacak Yükselen bir emlak sektörünün ayrıca inşaat sektörüne bağlı yeni işleri ortaya çıkartacağını ve geliştiricilerin artan arazi talebinin yerel yönetimlerin arazi satışlarından daha fazla gelir elde ederek bu parayı altyapıya yatırmalarını sağlayacağını kaydetti.

İlgili haberde Komünist Parti’nin Çin ekonomisini serbest piyasa güçlerine 40 yıl önce açmaya başladığı zamandan bu yana arazi ve konut piyasasında büyük değişiklikler görüldüğü söylendi. Mesela; reformlardan bir tanesi vatandaşların mülk sahibi olmalarına izin vermekti ve Çin ekonomisi dünya devi olma yolunda büyüdükçe evler bir servet haline geldi.

Neticede, analist Wong potansiyel alıcıların iyi bir konumda bulunduğunu çünkü fiyatların şu anda gayet uygun olduğunu söyledi. Ayriyeten Çin emlak piyasasının kaldıraçlı olmadığını belirterek hanehalkının nakit tasarruflarının ödenmemiş ipoteklere kıyasla 3’e 1 oranında üstün geldiğini vurguladı. Nihayetinde de Çin emlak piyasasında kaldıraç kullanmak için hala çok fazla yer olduğunu ve bunun gerçekleşeceğine inandıkları sonucuna vardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum