Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası Metaverse ve NFTleri İzlemek İstiyor

NFT ve Metaverse’ler son dönemde kripto para piyasasının gözdesi oldu.
Çin Merkez Bankası Metaverse ve NFTleri İzlemek İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Halk Bankası’ndan bir yetkilinin açıklamasına göre hükümetin kripto üzerindeki baskısı Metaverse ve NFT’lere doğru genişliyor.

Ulusal bir finansal güvenlik zirvesinde konuşan PBoC’deki Kara Para Aklamayı Önleme (AML) biriminin direktörü Gou Wenjun, NFT ve Metaverse gibi kripto ekosisteminin yeni trendlerini düzenlemeden bırakmanın risklerine dikkat çekti.

Yetkili insanların söz konusu sanal varlıkları mahremiyet ve servet takdiri için kullanacak olsa da, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi yasa dışı amaçlar için de kullanılmaya meyilli olduklarını belirtti.

Kripto dünyasının hızlı tempolu inovasyonunun risk denetimi ve yönetişim açısından daha yüksek gereksinimler gerektirdiğini belirten AML başkanı, NFT ve gerçek dünyadan Metaverse tabanlı öğelerin yalıtılmış doğasının para olarak kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Gou, Çin’in sanal varlık işlemlerinin izlenmesini ve analizini güçlendirmesi gerektiğini düşünüyor. Yetkili ilgili banka ve ödeme hizmetlerinin, şüpheli işlemleri belirlemesi gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca göndericileri ve alıcıları gerçek adlarla doğrulaması gerektiğini söyledi.

PBoC yetkilisi, sanal bir varlık işlem izlenebilirliği ve olay yeri izleme sistemi kurmayı önerdi. Söz konusu sistem, incelenen adreslerle işlem yapan hesapları etiketlemek için yapay zeka, makine öğreniminden yararlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%