Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hisseleri “Ekonomik Toparlanma Sağlam Değil” Açıklamasıyla Geriledi

Çinli borsa endeksleri 15 Mart haftasının ilk işlem gününe ekside başladı. Gerilemede etkili olan dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanmaya ilişkin yorumlar oldu.
Çin Hisseleri “Ekonomik Toparlanma Sağlam Değil” Açıklamasıyla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk gününe düşüşle başlayan Çin hisseleri, ülkedeki ekonomik toparlanmaya ilişkin yorumlardan etkilendi.

Ulusal İstatistik Bürosu (National Bureau of Statistics) Sözcüsü Liu Aihua, bugün Pekin’de yaptığı bir açıklamada Çin ekonomisinin toparlanma ivmesini sürdürdüğünü ve ilk iki ayda olumlu faktörlerin birikmeye devam ettiğini söyledi.

Ancak COVID-19 salgınının hala küresel olarak yayıldığını ve dünya ekonomisinin ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu da aktardı.

“Yurt içinde, dengesiz toparlanma hala dikkate değer ve ekonomik iyileşmenin temeli henüz sağlam değil” ifadeleriyle uyarıda bulundu.
Çin Şanghay Kompozit Endeksi 15 Mart
Kaynak: MarketWatch

Çin Ulusal İstatistik Bürosu da bugünkü raporunda ulusal ekonominin ilk iki ayda toparlanma hızını sürdürdüğünü belirtti. Sanayi üretimi, hizmet sektörü, perakende satışlar, sabit varlıklara yatırım, ithalat-ihracat, işsizlik, TÜFE-ÜFE olmak üzere ana göstergelerin yıllık büyüme oranlarının yüksek olduğunu kaydetti.

Şanghay Kompozit Endeksi önceki kapanışı 3,453.08 puanda yaptıktan sonra güne 3,440 puanda başladı. Bir süre dalgalı seyrettikten sonra (yukarıdaki grafikte görülüyor) öğleden sonraki işlemlerde düşüşü hızlandırdı. Gün içinde 3,402 puana kadar gerileyen endeks, öğleden sonra 02:10 civarında %1,45 ekside seyrediyor.

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nın ana borsa endeksi olan Şhenzen Kompozit Endeksi de benzer şekilde açılışı ekside yaptı. Önceki kapanışı 2,220.26 olan endeks, 2,226 puandan açıldıktan sonra öğleden sonra düşüşü hızlandırdı. Çin saatiyle 14:10 sularında %2,70 ekside hareket ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu