Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisindeki Yavaşlamanın Tek Kurbanı Apple Olmayacak!

Çin yavaşlamasını gerekçe göstererek satış tahminlerini düşüren Apple'ın, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinden yara alan tek ABD'li şirket olmayacağı söylendi...
Çin Ekonomisindeki Yavaşlamanın Tek Kurbanı Apple Olmayacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple’ın Çin ekonomisinde yavaşlamaya işaret ederek satış tahminlerini düşürmesi piyasalarda karışıklığa neden olurken, bu durum akıllara birçok endişe verici soruyu getirdi. Zira ABD-Çin savaşının bir son aşaması için en savunmasız şirketin Apple olduğu söylense de uzmanlar iPhone üreticisinin bu konuda yalnız olmadığını belirtti.

Akıllı telefon üreticilerinden otomobil şirketlerine varana kadar pek çok Batı markasının büyüme için Çin’e güvendiği ve şu anda ülkenin ekonomik yavaşlamasının bu büyümeyi riske ettiği vurgulandı. Diğer bir ifadeyle, dünyanın ikinci en büyük ekonomisine güvenen şirketlerin yöneticilerinin tıpkı Tim Cook gibi ekonomideki yavaşlamanın büyüklüğü karşısında hazırlıksız yakalandıklarını söylemelerinin an meselesi olduğu kaydedildi.

ABD-Çin gerilimi aylardır tüm dünyayı endişelendirmeye devam ederken Pekin’deki düşüşün Apple’dan başka birçok dev şirketi vurabileceği bildirildi.

Çin Yavaşlamasından Apple'ın Yanında Dev Otomobil Şirketleri ve Starbucks da EtkilecenekChina Market Research Group danışmanı Benjamin Cavender, bu yılın Batılı markalar için zor bir yıl olma potansiyeli olduğunu dile getirdi. Sonuçta onlarca yıllık genişlemenin ardından gevşemeye başlayan Çin’in 2018’deki büyümesi 1990’dan bu yana en zayıf büyümeydi ki bu yıl için tahminler çok daha kötüydü. Söz konusu durum, küresel satışlarını artırmak için Çin’in devasa pazarına güvenen çokuluslu şirketlere sorun yaratıyordu.

Nihayetinde Çinli tüketiciler kemer sıktıkça en son model akıllı telefon ya da lüks çanta için para harcamaya daha az istekli oluyorlardı.

Dünyanın İkinci En Büyük Ekonomisinin Tek Kazazedesi Apple OlmayacakCavender burada; “Apple gibi markalar kısmen mücadele edecek çünkü tüketiciler premium ürünleri ve markaları haklı çıkarmak için daha fazla düşünmek zorunda kalacaklar” diyerek görüş bildirdi. İlaveten analist, Çin’in artık Huawei ve Xiaomi gibi bir dizi yerli akıllı telefon üreticisine sahip olduğunu ve bu ürünlerin birçoğunun Apple ile rekabet edecek nitelikte ama Apple’dan daha ucuz olduğunu söyledi. Tabii, Çin Apple’ın küresel gelirinin yüzde 15’ini oluşturduğu için son derece önemliydi.

Hisse senedi analisti Dan Ives de Çin ve Apple’ın birbirine etle tırnak gibi bağlı olduğunu aktardı.

Çin'in Yavaşlamasıyla Apple Gibi Dev Otomobil Şirketleri de EtkilenecekAncak Ives, Apple’ın bazı iPhone modellerini Çinli tüketicilere çok pahalı gelecek bir fiyata satmak gibi yanlış adımlar attığını düşündüğünü de belirtti. Öte yandan Apple gibi baskıyı hisseden bir diğer şirketin de Starbucks olduğunu söyleyerek ABD’nin en büyük kahve zincirinin Çin’in ekonomik yavaşlamasından kaçamayacağını kaydetti. Şirket ABD’den sonra ikinci en büyük pazarı olan Çin hakkında iddialı konuşsa da satışlarda gözle görülür bir düşüş yaşanıyordu.

Uzmanlar da Starbucks’ın Çin’de lüks bir marka olarak kabul edildiğini vurgulayarak tüketicilerin harcamalarını kısmaya karar vermelerinin Starbucks’ı savunmasız bırakacağını öngördü.

Starbucks Sorun Yaşayacak Öte yandan bu sorun, Starbucks’ı yenebileceğini düşünen Çin’in yerel girişimi Luckin Coffee ile birlikte biraz daha büyüyordu. China Market Research’den Cavender de Starbucks’ın önümüzdeki dönemlerde mücadele etmeyi sürdüreceğini dile getirdi. Otomobil pazarında da durum pek farklı değildi ki Çin yıllardır büyük otomobil üreticileri için gişe rekorları kıran satışların kaynağı olmuştu. Keza General Motors ile Volkswagen’e göre Çin, ABD ve Avrupa’dan daha fazla gelir elde ediyordu.

Araştırma firması Sino Auto Insights’ın kurucusu Tu Le de Çin pazarının tüm otomobil şirketleri için son derece önemli olduğunun üzerini çizdi.

Sino Auto Insights Tu Le Otomobil Şirketleri Sorun Yaşayacak Ne var ki GM, VW, Jaguar Land Rover ve Ford, geçen yıl ülkedeki satışlarının ekonominin ivme kaybetmesiyle azaldığını bildiren şirketler arasında yer alıyordu. Bazı otomobil şirketleri düşük satışlar için ABD ile ticaret savaşını suçlamış, tüketicilerin belirsiz bir ortamda satın alım yapmadan önce iki kez düşündüğünü savunmuşlardı.

Tu Le ise verdiği demeçte, Çin’in yavaşlaması karşısında en savunmasız Batı otomobil üreticileri olarak Ford, VW ve Tesla’yı gösterdi. Son olarak da şu yorumuyla dikkat çekti: “Önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde büyüme yönündeki ivmeye yeniden kavuşmak, tüm ekonomi güçsüz kalmaya devam ederse çok zor olacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu