Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisine ‘Politika Desteği’ Vermeye Devam Edecek

Çin'in beklenenden iyi gelen ilk çeyrek sonuçlarına rağmen aşağı yönlü baskıların devam ediyor olması gerekçesiyle politika desteğini sürdüreceği söylendi.
Çin Ekonomisine ‘Politika Desteği’ Vermeye Devam Edecek
Yorum

Çin Komünist Partisi’nin üst karar organlarından biri, hala aşağı yönlü baskılara maruz kalan ve beklenenden daha iyi ilk çeyrek büyümesi kaydeden ekonomiye, politika desteğinin süreceğini açıkladı. Politbüro’dan açıklama, büyüme verisi ve diğer ekonomik göstergelerden iki gün sonra geldi.

Resmi haber ajansı Xinhua, Başkan Xi Jinping’in başkanlık ettiği bir politbüro toplantısına dayanarak desteklerin devam edeceğini yazdı.

Xi Jinping Politbüro YorumuAjans, “Başarıları tam olarak teyit ederken, ekonomik operasyonlarda hala birçok zorluk ve sorun olduğunu açıkça görmeliyiz. Dış ekonomik çevre genel olarak sıkılaştırılıyor ve iç ekonomi aşağı yönlü baskı altında,” ifadelerine yer verdi.

Çin; proaktif maliye politikasının daha güçlü ve etkili olacağı, ihtiyatlı para politikasının ne çok sıkı ne de çok gevşek olacağına, zamanında ve uygun bir şekilde karşı-dongüsel düzenlemeleri uygulayacağını belirtti. Bu yıl için hükümet, şirketler üzerindeki yükü hafifletmek için 2 trilyon yuan tutarında vergi ve harç indirimi açıkladı.

Çin Merkez Bankası ise borç verme için bankaların zorunlu karşılık oranlarını 5 kez düşürdü.

Zorunlu Karşılık Oranları 5 Kere DüşürüldüDaha fazla politika hareketliliği yaygın olarak beklentiler arasında yer alıyor. Politbüro, hükümetin özel ekonomiyi ve küçük ile orta ölçekli firmaların gelişimini etkin bir şekilde destekleyeceğini yineledi. Yetkililer; ekonomik büyümenin istikrara kavuşturulması, reformların teşvik edilmesi, risklerin kontrol edilmesi ve insanların geçim kaynaklarının iyileştirilmesi arasında bir denge kuracaklarını söyledi.

Çin, yapısal satın almayı ileriye götüreceğini ve emlak piyasasında spekülasyonları önleyeceğini belirtti. Politbüro, mülk sektörünün kontrolünde şehir merkezli bir yaklaşımı yeniden doğrulayarak, spekülasyon için değil, evler yaşam için kullanıldığı yönelimine bağlı kalmak gerektiğini vurguladı.

Çin ekonomik büyümesinin bu yıl yüzde 6,2 oranında büyümesi beklenirken, ilk çeyrek rakamları beklentilerin üzerinde yüzde 6,4 oranında büyüdü. Reuters anketine göre; yurt içinde ve yurt dışındaki durgun talebin politika destek tedbirlerindeki telaşa rağmen faaliyette ağırlaştığı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu