Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisinin Toparlanma Hızı İkinci Yarıda Yavaşlayacak

Deutsche Bank Baş Ekonomisti, Çin toparlanmasının ilk yarısındaki güçlü şeklinden ikinci yarıda ılımlı bir yörüngeye gireceğini söyledi. Detaylar şöyle;
Çin Ekonomisinin Toparlanma Hızı İkinci Yarıda Yavaşlayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Deutsche Bank Baş Ekonomisti Michael Spencer, Çin’in ekonomik toparlanmasının, yılın başlarındaki güçlü sıçramaların ardından ikinci yarıda yavaşlayabileceğini söyledi.

Bugün CNBC’ye verdiği demeçte, ülkenin pandeminin dışına doğru hızla ilerlediğini belirterek, Şubat ortasından bu yana tüm verilerin V şeklinde bir toparlanmaya işaret ettiğini aktardı.

Bununla birlikte insanlar ya kilit altında ya da dışarı çıkmamayı tercih ettiklerinden koronavirüsün en çok tüketim üzerinde etkili olduğunu vurgulayarak önümüzdeki zamanların daha az net göründüğünü dile getirdi.

Spenser, Çin verilerine atıfta bulunarak perakende mal satışlarının Mayıs itibarıyla neredeyse tamamen toparlandığını kaydetti. (Çin Haziran Caixin PMI verileri aşağıda)
Çin Caixin PMI Haziran Güçlü Veri
Kaynak: Caixin

Çin’in iç talebindeki toparlanma sonucunda Spencer; “sıralı büyüme hızı yavaşlayacak çünkü kapanacak normal faaliyet için daha az boşluk var” dedi. Bu arada ekonomist bunun büyük olasılıkla “azalacağını” söylese de tıbbi ekipman satışının son birkaç aydır “ihracat büyümesine çok önemli bir katkı” olduğunu hatırlattı.

Ayrıca Çin’in elektronik ekipman ithalatının önümüzdeki birkaç ay boyuca yavaşlayacağını dile getirdi. “Dünyanın geri kalanının GSYİH’sindeki çift haneli düşüşler önümüzdeki çeyrekte Çin ihracatını gerçekten çok zorlayacak” dedi.

Nikkei tarafından anket yapılan ekonomistlere göre ise Çin ekonomisi Nisan-Haziran döneminde üretim ve tüketimdeki toparlanmayla muhtemelen yüzde 1,1 genişledi.
Çin Ekonomist İkinci Çeyrek ve 2020 Tahmin
Kaynak: Nikkei

Anket yapılan 26 ekonomistin 22’si Çin ekonomisi için büyüme tahmin ederken tüm yıl içinse yüzde 1,6’lık artış tahmini verildi. Tüm bu iyimser açıklamalarda etkili olan şeyler ise ülkenin salgını kontrol etmedeki başarısı ve açıklanan son pozitif veriler oldu.

Örneğin geçtiğimiz hafta Çin Ulusal İstatistik Bürosu, ülkedeki üretim faaliyetinin Haziran’da genişlediğini ve üç ay içindeki en iyi okuma olduğunu açıklamıştı.

İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Haziran ayında 50,9 seviyesinde gerçekleşirken, imalat dışı endeks de 54,4 ile Kasım 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Bunun üzerine Caixin/Markit Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi açıklanmış, okuma Haziran ayında Mayıs’taki 55 puandan 58,4’e çıkarak Nisan 2010’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu