Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Dijital Yuan ile Doların Hakimiyetini Sonlandırabilir

Fintech uzmanı Richard Turrin, Çin’in dijital yuan üzerindeki çalışmalarına atıfta bulundu ve gelecek 10 yılda dengelerin değişebileceğine dikkat çekti. Ayrıntılar geliyor…
Çin Dijital Yuan ile Doların Hakimiyetini Sonlandırabilir
Yorum

Kripto para endüstrisinin büyümesi ile beraber, merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) olan ilgi de artıyor. Ülkeler kendi CBDC’lerini çıkarmak için test çalışmaları yürütüyor. Bu anlamda Çin’in dijital yuan ile başka ülkelerden bir adım öne olduğu söylenebilir.

Yapılan araştırmalar ise dijital yuanın gelecekteki potansiyelinin tahmin edilenden çok daha fazla olabileceğine işaret ediyor. Yazar ve finansal teknoloji danışmanı Richard Turrin, Çin’in dijital yuanı ile uluslararası ticaret anlaşmalarında tercih edilen para birimi olarak doların egemenliğine meydan okumaya hazırlandığını düşünüyor.

Turrin konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Unutmayın, Çin en büyük ticaret ülkesidir ve Çin’den bir şeyler satın alırken dijital yuanın yavaş yavaş doların yerini aldığını göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Turrin beş ila 10 yıl sonrasında dijital yuanın, doların uluslararası ticarette kullanımını azaltmada önemli bir rol oynayabileceğine dikkat çekti. Alternatif ödeme sistemlerine yönelmenin, ülkeleri dolar olan bağımlılığını azaltacağını düşünen Turrin, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bunun olabileceğini belirtiyor.

Çin Rakiplerinden Önde

Çin, merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürme yolunda, küresel piyasadaki rakiplerinden çok ileride bulunuyor. Ülkede 2014′ten beri dijital yuan üzerinde çalışmalar yürütülüyor.

ABD’de FED, dijital dolar çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda henüz bir duruşa sahip değil. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden, hükümeti doların potansiyel bir dijital versiyonunun araştırılması ve geliştirilmesine yönelik harekete geçmeye çağırmıştı.

Turin, Çin’in bugün itibariyle tüm finansal teknolojilerde on yıl önde olduğunu söyledi. ABD’nin potansiyel bir dijital dolar için planlama ve deneme sürecine geçmesi için beş yıldan fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirtti.

Dijital yuanın henüz deneme aşamasında olduğu ve yurt içinde piyasaya sürülmediğinin altını çizen Turrin, uluslararası düzeyde herhangi bir test yapılmaması nedeniyle yolun çok başında olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%