Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, İran Konusunda ABD’yi Güç Kullanmak Yerine Diyalog Yoluna Çağırdı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD’yi güç kullanmak yerine diyalog kurmaya çağırdı.
Çin, İran Konusunda ABD’yi Güç Kullanmak Yerine Diyalog Yoluna Çağırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin büyük oranda petrole bağımlı olduğu bir bölge olan Orta Doğu’da jeopolitik gerginlikler artarken sakin kalma çağrısında bulunuyor. Çin Dışişleri Bakanlığı web sitesine göre Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumartesi günü İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’ten bir telefon aldı.

Çin’in uluslararası ilişkilerde güç kullanımına karşı çıktığını belirten Yi, askeri araçların hiçbir yere götürmeyeceğini maksimum basıncın da çalışmayacağını söyledi. “Çin, ABD’yi gücü kötüye kullanmak yerine diyalog yoluyla karar almaya çağırıyor. Çin, Orta Doğu’nun Körfez bölgesinde barışın ve güvenliğin korunmasında nesnel ve adil bir tutum sürdürmeye ve yapıcı bir rol oynamaya devam edecektir.” dedi.

Telefon görüşmesinin Zarif’in Yi ile 31 Aralık’ta Pekin’de görüşmesinden günler sonra geldiği yazıldı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi İran Dışişleri Bakanı Konuştu İranlı liderler Cumartesi günkü görüşme sırasında ABD’ye misilleme yapma sözü verirken Çin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Zarif’in Çin’in bölgesel gerginliklerin artmasını önlemede önemli bir rol oynayacağını umduğu bildirildi. Çin’in devlete ait gazetesi Global Times’ın Pazar günkü bir yazısında; “ABD ve İran savaşa girerse, bu Çin’e faydadan çok zarar verir” dendi.

Ortadoğu’da ciddi bir kaosun olması durumunda, ABD’nin gerçekten bölgede daha fazla sıkışıp kalacağını ve dikkatinin dağılacağını kaydetti.

Çin ABD İran Sakin Kalmaya Teşvik Ediyor Makaledeki şu ifadeler de dikkat çekti: “Ama Çin’in Orta Doğu’dan petrol alımı dünyaya hacim olarak öncülük ediyor bu da Çin’in bölgenin petrolüne ABD’den daha bağımlı olduğu anlamına geliyor. Çin ayrıca İran, Irak ve Çin’in ekonomik çıkarlarıyla halihazırda bağlantılı olan diğer birçok Orta Doğu ülkesinde büyük yatırımlara sahip.”

Devlet enerji devleri PetroChina ve Sinopec’in hisseleri Pazartesi günü öğleden sonraki işlemlerde sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 2 oranında arttı. Petrol fiyatları yüzde 2’den fazla yükselirken Brent ham petrolü varil başına 70 dolar oldu. Öte yandan Washington’daki Çin Büyükelçiliği, ABD hava saldırısı haberlerine Pazar günü bir güvenlik uyarısı yayınlayarak yanıt verdi. Çince uyarı, Amerika’daki Çinli vatandaşlara uyanık olmalarını ve halka açık yerlerden kaçınmalarını hatırlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu