Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Devi Chevron Anadarko Petroleum’u 33 Milyar Dolara Satın Alıyor

Chevron, tarihin altıncı en büyük petrol ve doğal gaz anlaşmasıyla tarih kitaplarına girerken Anadarko Petroleum’u milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alması dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Petrol Devi Chevron Anadarko Petroleum’u 33 Milyar Dolara Satın Alıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Chevron, tarihin altıncı en büyük petrol ve doğal gaz anlaşmasıyla tarih kitaplarına girdi. Çünkü enerji devi, Anadarko Petroleum’u satın almak için -borç dahil 50 milyar dolar- 33 milyar dolar ödedi. Tabii bu noktada Chevron’un Anadarko’yu satın almak için neden tarihin en büyük anlaşmalarından birini yaptığı merak konusu oldu.

Bu noktada Chevron’un Teksas’tan başlayarak ABD’nin kaya petrolü alanındaki varlığını genişleteceği, sonrasında enerji devinin deniz offshore sondaj operasyonlarını büyüteceği Meksika Körfezi’ne geçeceği ve ardından da Chevron’un şu anda geliştirilmekte olan devasa bir doğal gaz ihracat projesi alacağı Atlantik’e geçeceği belirtildi.

Drillinginfo ve Dealogic’e göre Chevron’un Anadarko’yu 33 milyar dolarlık rekorla satın alması, kayıtlara altıncı en büyük petrol ve doğal gaz anlaşması olarak geçecekti.

Chevron Anadarko Petroleum Satın Alması Tarihin Altıncı En Büyük Anlaşması İşlem, Royal Dutch Shell’in İngiliz enerji devi BG Group’u kurumsal değerinde 82 milyar dolara satın aldığı 2015 yılından bugüne yapılan en büyük anlaşmaydı. İşte bu nedenle, Chevron’un söz konusu alımın arkasındaki nedenler merak edilir hale geldi. Buna göre anlaşma Chevron’un kaya petrolü sondajını dönüştürmesine yardım edecekti. Keza kaya petrolü sondajı sayesinde ABD üretimde patlama yaşıyordu.

Chevron CEO’su Michael Wirth’e göre de küçük bağımsız sondajcılar ABD kaya petrolü üretimine öncülük etmişti.

Chevron CEO ABD Kaya Gazı Açıklaması Artık endüstri hidrolik kırılma ve yatay sondaj gibi teknolojilerle rafine ettiğine göre bir sonraki sınır, kaya petrolü sürecini sanayileştirmek olacaktı. Bu noktada da Chevron gibi şirketler devreye girecekti. Petrol devleri, kaya petrolü alanlarını fabrikalara dönüştürmek için gerekli ölçeğe ve finansal araç gereçlere sahipken, onlar bunu zincirleme arazilerin büyük parçalarını bir araya getirerek yapıyorlardı. Cuma günü Chevron da Anadarko anlaşmasının ABD’nin en büyük kaya petrolü alanı Permian Basin’in Delaware Basin bölümünde 75 mil genişliğinde bir koridor oluşturacağını vurguladı.

2014-2016 yıllarındaki petrol fiyatları patlamasında Permian arazilerinde kapma yarışı başlamış, sondajcılar diğer bölgelere kıyasla düşük fiyatlı petrol üretebilecekleri yere akın etmişlerdi.

ABD Kaya Petrolü Yoğun Arazi Kapma Yarışı Söz konusu topraklar için enerji şirketleri şu anda bölgedeki konumlarını geliştirmek için birleşme ve satın almalara yöneliyorlardı. Bu durum Chevron Anadarko anlaşmasında da açıkça görülüyordu ki işlem Chevron’un Teksas’taki Permian arazisiyle Anadarko’nun komşu Reeves ve Loving bölgelerindeki varlıklarını birleştiriyordu.

Drillinginfo’dan birleşme ve satın alma analisti Andrew Dittmar; “Açıkçası, anlaşmanın büyük itici gücü Anadarko’nun Delaware Basin’deki değerli konumu ki Chevron buradaki pozisyonunu 240 bin net akreden 1.400.000 net akreye yükseltti. Delaware Basin şu anda ülkedeki kaya petrolü oyununun en iyi ekonomisini sunuyor.” dedi. Petrol sahası hizmetleri şirketi Canary’nin CEO’su Dan Eberhart ise Chevron anlaşmasının, Pioneer Natural Resources, EOG Resources ve Occidental gibi Permian oyuncularını satın almalara yönlendirebileceğini bildirdi.

Eberhart ayrıca Chevron’un Anadarko’yu satın almasının, petrol şirketlerinin kaya petrolü işini ölçeklendirmek için yapılacak alımlarda bir ilki yansıttığını aktardı. Tüm bunların yanında anlaşma sayesinde Chevron’un orta akım işinde büyük bir oyuncu olabileceği de söylendi. Çünkü dünyanın en büyük petrol entegre şirketlerinden biri olmasına rağmen petrol ve gazın taşınması ve işlenmesini içeren orta akım işinde büyük bir oyuncu değildi. İşte bu durum Chevron’u Western Midstream Partners’ın çoğunluk hissedarı yapacak Anadarko anlaşmasıyla değişecekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu