Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cari Denge Ocak’ta 1,8 Milyar Dolar Açık Verdi

TCMB verilerine göre cari işlemler dengesi Ocak ayında 1,8 milyar dolar açık verdi. Bu rakamda yıllık bazda 1,5 milyar dolarlık artış kaydedildi.
Cari Denge Ocak’ta 1,8 Milyar Dolar Açık Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak 2020 dönemine ait ödemeler dengesi gelişmelerini açıkladı. Buna göre cari işlemler açığı Ocak ayında 1.804 milyon dolar oldu. 2019 yılının aynı dönemine kıyasla 1.528 milyon dolar artış olan cari işlemler dengesinin 12 aylık verilerine bakıldığında 6.494 milyon dolar fazla verdiği gözlendi.

Söz konusu dönemde dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1.994 milyon dolar arttı.

Dış Ticaret Açığı ArttıBu artışla birlikte dış ticaret açığı 3.245 milyon dolar oldu. TCMB tarafından açıklanan verilere göre Ocak ayında cari açığın artmasında, dış ticaret açığındaki yükseliş ana etken oldu. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 3.220 milyon dolar fazla verdi. 2019’un Ocak ayında 3.409 milyon dolar fazla vermişti.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler yıllık bazda 78 milyon dolar artışla 1.586 milyon dolara çıktı. Bu kategoride yer alan seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 112 milyon dolar artarak 1.100 milyon dolara ulaştı.

Bir önceki yıla kıyasla 310 milyon dolar azalan birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar 223 milyon dolara geriledi. 95 milyon dolar artan ikincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler ise bu dönemde 195 milyon dolar olarak kaydedildi.

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 26 milyon dolar azalan doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, 765 milyon dolar oldu.

Doğrudan YatırımlarSöz konusu dönemde portföy yatırımlarında 1.222 milyon dolarlık net çıkış oldu. Yurt dışı yerleşikler Ocak ayında 333 milyon dolar hisse senedi ve 498 milyon dolar devlet iç borçlanma senedi sattı.

Yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.098 milyon dolar, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları 2.193 milyon dolar net artış gösterdi. Söz konusu dönemde genel hükümet yurt dışından 4 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

Bankalar 1,503 milyon dolar, diğer sektörler ise 219 milyon dolar net geri ödeme yaptı. Yapılan güncellemeler kapsamında; hizmetler kalemi 2019 yılında 4,7 milyar dolar, cari açık 6,3 milyar dolar artış gösterirken, net hata ve noksan kalemi 7,4 milyar dolar azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu