Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cardano, Bitcoin’deki Düşüşe Dayanamadı ve Kayıplarını %10’un Üzerine Taşıdı

Son günlerde en iyi performansa sahip altcoinlerden Cardano, yönünü aşağı çevirdi ve kayıplarını artırıyor. Detaylar haberde…
Cardano, Bitcoin’deki Düşüşe Dayanamadı ve Kayıplarını %10’un Üzerine Taşıdı
Yorum

Kripto para piyasası son haftalarda, Bitcoin’in önderliğinde aşağı yönde hareket ediyor. Cardano ise bir süredir bu trendin aksine hareket ederek yatırımcısını sevindirmişti. ADA, yükselişini 1.1 dolar seviyesinden 1.6 doların üzerine taşımıştı.

Buradaki dirençte satış baskısı ile karşılaşan ADA, yeniden yönünü aşağı çevirdi ve 1.40 dolara kadar geriledi. Kripto para biriminin son 24 saatteki kayıpları %10’un üzerine çıktı. Aynı zaman dilimi içerisinde Polygon, Solana, BNB gibi diğer altcoinlerde de %5’in üzerinde kayıplar görüldü.

ADA’daki düşüş, bir fiyat rallisinden sonra sıklıkla görülen bir düzeltme gibi görünüyor. ADA özellikle Cardano blok zincirindeki ilk DeFi borsası olan SundaeSwap’ın yakında piyasaya sürülmesiyle Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Kripto paranın aylık kazançları %60’ın üzerine çıktı.

ADA günlük grafik
Kaynak: TradingView

Cardano ağı daha önce gele Alonzo yükseltmesi ile akıllı kontrat özelliği kazanmıştı. İlerleyen günlerde ekosistem üzerinde yeni ölçeklendirme girişimlerinin sunulması bekleniyor. Bu durum ADA’nın fiyatına olumlu etki edebilir.

Bitcoin ve geleneksel piyasa riski varlıkları, FED tarafından beklenenden daha erken ve daha hızlı faiz artırımı beklentileriyle ve tahvil getirileri artmaya devam ettikçe baskı altında kalmaya devam ediyor.

Özellikle, kısa vadeli faiz oranı ve enflasyon beklentilerini izleyen iki yıllık Hazine getirisi, %1.076 ile 11 ayın yeni zirvesine ulaştı. Pek çok analist Mart ayında FED’in faiz artırımı yapabileceğine kesin gözüyle bakıyor. FED fon vadeli işlemleri merkez bankasının Mart ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırması için %93 ile fiyatlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%