Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alarma Geçen Büyük Şirketler Washington’u Daha Fazla Tarife Konusunda Uyarmaya Çalışıyor!

Onlarca Amerikan devi, Washington'a ilave tarifelerin şirketlerine ne kadar zarar vereceğini ve bunların yabancı firmalara yarayacağını söyleyerek çağrıda bulundu.
Alarma Geçen Büyük Şirketler Washington’u Daha Fazla Tarife Konusunda Uyarmaya Çalışıyor!
Yorum

Bu ay 300’den fazla şirket, ticaret savaşının işlerine ne kadar zarar verdiği ve vereceği konusunda Washington’daki hükümet yetkilileriyle konuştu.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi önünde ifade veren Best Buy, HP ve Hallmark Cards, Trump’ın Çin’e getirmekle tehdit ettiği ilave tarifelerin işlerini nasıl etkileyeceği ve bunun yabancı rakiplere karşı kaybetmelerine neden olacağı konusunda endişelerini dile getirdi. Tüm dünya G-20 Zirvesi’nde bir anlaşma yapılmasını beklerken dev şirketlerden gelen uyarı niteliğinde çağrılar, ABD’li firmaların uzlaşma istediğini gösterdi.

Geçen hafta konuşan yöneticilerden Best Buy yöneticisi Jason Bonfig, birçok önde gelen üründe, Çin dışında kısa vadede hiçbir pratik alternatif olmadığını söyledi.

Best Buy Kısa Vadede Çin Alternatif Yok “Amerikalı üreticiler, ürünleri Çin’de üretilmeyen ve bu nedenle tarifelerdeki fiyat arışlarına tabi olmayan yabancı rakiplere neredeyse anında pay kaybedebilir” dedi. HP’nin başkan yardımcısı olan Andy Binder da Çin’de kesinlikle fikri mülkiyet ile ilgili zorluklarla karşılaştıklarını ancak geniş tabanlı tarifeleri en etkili yanıt olarak görmediklerini dile getirdi.

Bununla birlikte önerilen tarifelerin ironik bir şekilde kuralları çiğneyenleri engellemek yerine onlara yardımcı olacağından endişelendiklerini vurguladı.

Tarifeler Yabancı Şirketlere Yardım Edecek“Bu tarifeler, HP müşterileri için fiyatları artıracak ve şüpheli ürünleri ABD pazarından uzak tutmamıza yardımcı olmayacak. Açıkçası, baskı malzemeleri endüstrisi için, bu tarifeler tüketicilere ve HP gibi fikri mülkiyet sahiplerine, fikri mülkiyeti ihlal edenlere kıyasla daha fazla zarar verecek.” dedi.

Hallmark Cards yöneticisi Sarah Moe; “Maliyet veya yetenek nedeniyle burada yapılamayan bazı ürünler var. Bu ürünlerin çoğu şu anda Çin’de üretiliyor. Tedarik zincirimizi değiştirmemiz ve Çin’den etkili bir şekilde çıkmamız zaman alacaktır ve tarifenin doğrudan etkisinin yurtiçi operasyonlarımız üzerinde önemli bir etkisi olabilir.” dedi.

Tebrik kartlarına tarife uygulandığında da bunun ilk olarak tebrik kartı hatlarının rekabet edebilirliğini zayıflatacağını ve kilit ABD operasyonlarının istikrarını baltalayacağını aktardı.

Hallmark Tarifeler Bize Zarar VerecekRoku yöneticisi Mustafa Ozgen de tarifelerin Roku ve ABD merkezli iş gücü üzerinde zarar verici etkisi olabileceğini anlatarak şöyle görüş bildirdi: “Üreticilerle fikri mülkiyetimizi koruyan anlaşmalarımız var ve bu ticari düzenlemelerin iyi çalıştığını memnuniyetle rapor edebilirim. Roku’yu hedeflemek, ABD üretimine yardımcı olmayacak yalnızca ABD’deki inovasyona zarar verecek.” VF Corporation’dan Patrick Fox da basitçe söylemek gerekirse tarifelerin ABD’ye ekonomik zarar verdiğini ve vergilerin ABD şirketlerinin rekabetçiliğini azalttığını kaydetti.

“Bir ülke olarak biz Çin’in kapasitesinin aynısını yapmak için kapasiteye ya da düşük ücretli imalat işleri yaratma arzusuna sahip değiliz” ifadelerini de ekledi.

ABD Çin Kapasitesi Aynısını YapamaziRobot’un Başkanı Colin Angle da tarifelerin yalnızca şirketine zarar vereceğini ve özellikle Çin olmak üzere yurtdışı rakiplerine yardımcı olacağını savundu. Colin Angle; “Tarifeler, iRobot’un pratik robot biliminde Amerikan liderliğini sürdürme yeteneğini baltalayacak ve yabancı rakiplerimize yardımcı olacaktır” derken Ball Corporation’dan Robert Lauterbach öngörüsünü şöyle açıkladı:

“Zayıf marjlarla çalışıyoruz. Yüzde 38’lik bir tarifenin en önemli hammaddemizin fiyatı üzerindeki etkisi, yatırım ve iş büyümesini bastırmakla tehdit ediyor. Tarifelerdeki önerilen değişiklikler ABD bireylerine, şirketlerine ve içinde faaliyet gösterdiğimiz topluluklara oransızlık yaratabilir. Bu tarifeler aynı zamanda nakliye, depolama, hizmet ve diğer sektörlerde yüksek ücretli yardımcı işlerin kaybedilmesine neden olacaktır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu